Stanovisko TI: Za nedostatky v akvizičních procesech za desítky miliard korun nese přímou zodpovědnost Lubomír Metnar

Vydáno 12. 02. 2020

Ministerstvo obrany České republiky (MO) má nyní v běhu několik významných zbrojních zakázek za desítky miliard korun. Řada z nich je kritizována za netransparentní postupy, předraženost či nadbytečné využívání výjimek při akvizičních procesech. Proto nyní Transparency International (TI) přináší stanovisko k aktuálnímu vývoji v této věci.

Lubomír Metnar, ministr obrany ČR | zdroj: HN – Honza Mudra

Po dohodě s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (nezávislý za ANO) podal rezignaci náměstek Filip Říha, který byl zodpovědný právě za vyzbrojování a akvizice. To samo o sobě vysílá zneklidňující signál směrem k široké veřejnosti, že existují vážné manažerské problémy v současných zakázkách na MO. To nás vede k otázce, zda tyto kroky mohou znamenat ohrožení průběhu současných zbrojních zakázek?

Už v tuto chvíli je jasné, že armáda nezíská potřebnou materiální vybavenost včas a kroky učiněné ministerstvem pod vedením Metnara toto zpoždění jen nadále prohlubují. MO má sice rekordní rozpočet, cca 70 miliard korun pro rok 2020, ale neumí ho hospodárně využít. Naopak sílí pochybnosti o předraženosti jednotlivých zakázek.

„Za současný stav akvizic nese přímou manažerskou a politickou zodpovědnost Lubomír Metnar. Za téměř dva roky ve funkci nedokázal vytvořit z ministerstva rovnocenného partnera pro armádu a zbrojní průmysl. Bohužel také nedokáže kroky tohoto silového resortu věrohodně vysvětlit široké veřejnosti. Zdá se, že plní pouze úlohu ´pana Razítko´,“ kritizuje Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

V TI dlouhodobě monitorujeme zbrojní sektor a související zakázky. Snažíme se vytvářet otevřený dialog s resortem obrany. MO dlouhodobě trpí nedostatkem expertních kapacit a celkovou otevřenosti vůči veřejnosti. Velmi diskutabilní je také hospodárné využití finančních prostředků určených na akvizice, viz poslední mediální zprávy o problémech při výběrech nových pancéřových bojových vozidel pěchoty, pasivních radarů či nákupů vrtulníků.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.