Největší zbrojní zakázku v historii České republiky za 52 miliard korun nestíhá Ministerstvo obrany dokončit včas
Ministerstvo obrany (MO) několikrát jasně deklarovalo, že původní podpis smlouvy na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (PBVP) proběhne do září 2019. Už teď je zřejmé, že původní plán nebude dodržen. A samo ministerstvo to neveřejně přiznává.
Lubomír Metnar, ministr obrany ČR (nestraník za ANO) | zdroj: Aktuálně.cz
V Kapitole 307 návrhu státního rozpočtu se skutečně operuje s plánem podpisu smlouvy do konce roku 2020, tedy o více než rok později, než ministr obrany Lubomír Metnar dlouhodobě slibuje ve veřejném prostoru (a tvrdí, že i díky této zakázce vzroste podíl výdajů na obranu podle požadavků NATO). Zda se jedná o reálný termín, ale není vůbec jisté.
Transparency International (TI) dlouhodobě tuto významnou zakázku sleduje a snaží se upozorňovat na potenciální problémy s ní spojené.
„Chceme, aby akviziční proces probíhal efektivně, hospodárně a MO bylo schopno nakoupit kvalitní techniku pro vojáky,“ vysvětluje Marek Chromý analytik TI.
Nejedná se totiž o jediný problém celé zakázky. Již přes rok se nedaří vysoutěžit právní služby pro PBVP, které nyní pokrývají zaměstnanci MO. V odpovědi na náš otevřený dopis ze dne 27. 5. 2019 ministr celou věc relativizoval tím, že: “Další fázi výběru dodavatele na pásová BVP dosavadní neexistence služby na právní podporu kriticky neohrožuje.“ O půl roku později je však situace stále stejná.
Co se však změnilo, je počet uchazečů. Dodavatel vozidel PUMA, konsorcium PSM, ze soutěže odstoupil. V současné době se o zakázku za 52 miliard korun ucházejí pouze tři uchazeči, kteří vzešli z marketingového průzkumu MO, který byl kritizován již v minulosti.
Pokud jsou dobře nastaveny parametry soutěže, větší konkurence obecně umožňuje zvyšovat tlak na nižší cenu, což by v případě zakázek za desítky miliard mohlo přinést výrazné úspory se zachováním vysoké kvality dodávek.
„Takto rozhodně nemá vypadat ´jedna z nejlépe připravených zakázek z pohledu transparentnosti´. Současný vývoj spíše ukazuje na hazardování s penězi daňových poplatníků. Navíc informace o prodlení nejsou veřejně známé, i přes závazek ministra informovat veřejnost o průběhu. A Armáda ČR zatím dále čeká na moderní systém PBVP,“ kritizuje postup MO vedoucí analytik TI Milan Eibl.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru