Srbsko: Koronakrize posiluje tendence delegitimizovat chystané volby

Vydáno 21. 04. 2020

Parlamentní volby byly v reakci na pandemii odloženy. Nový termín má být stanoven až bude odvolán stav nouze, který je zatím platný. TI ČR tedy připravuje monitorovací tým na dálku.

Webináře musí probíhat online | zdroj: TI

Politická situace je zde méně turbulentní, ale neméně napjatá než v sousedním Kosovu, kde také monitorujeme politické kampaně. Už v létě roku 2019 ohlásila opoziční Aliance pro Srbsko, že bude bojkotovat volby plánované na jaro 2020, a to z toho důvodu, že současná vládnoucí Srbská pokroková strana (SNS), podporovaná úřadujícím prezidentem Aleksandarem Vučićem, podle ní účinně znemožnila, aby šlo o volby demokratické a férové. Bojkot opozičních stran by ovšem mohl vést ke zpochybnění legitimnosti voleb.

Aliance vládnoucí straně vyčítá masivní privatizaci veřejného zájmu, omezování politických svobod i svobody slova. Dialogu nepomohlo, když 15. března 2020 Vučić rozpustil parlament a mezi protiepidemická opatření zavedl zákaz vycházení po páté hodině večerní, nebo to, že uvažuje o snížení volebního limitu pro vstup do parlamentu z 5 % na 3 %, čímž zvyšuje šance extremistických stran.

Evropská unie se sice snaží mediovat dialog a podpořit zemi na cestě k férovým a legitimním volbám, ale její snahy jsou prozatím liché.

Vzdělávání nezná hranic aneb Čemu se nyní věnujeme

V týdnu od 30. března 2020 jsme uspořádali tři webináře na téma financování politických stran a získávání informací z otevřených zdrojů (open-source intelligence). Účastnili se jich zástupci nevládních organizací, které se tradičně podílejí na monitoringu kampaní a voleb v Srbsku a členové srbské pobočky TI.

Naši lektoři, Milan Eibl a Ondřej Cakl, jim představili práci s otevřenými rejstříky koncových majitelů firem, a to zejména se zaměřením na angažmá společností ve financování stran. Další výukové moduly se soustředily na postupy občanského dohledu na transparentnost kampaní a specifika sledování kampaní na sociální síti Facebook.

Nadále spolupracujeme jednak na tvorbě metodiky pro občanský dohled nad kampaněmi a jednak na srovnávání legislativních rámců pro volby a politické finance mezi ČR a Srbskem.Pokračujeme ve srovnávání modelů financování politických stran v Srbsku a ČR, které se velmi liší.

Zpráva vznikla díky podpoře MZV ČR, program Transition Promotion, v rámci projektu OPPOFIN.


Projekty a kauzy: Podpora transparentnosti politických stran v Srbsku

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.