Schůzka s novým předsedou ÚOHS k připravované systémové reformě úřadu

Vydáno 01. 12. 2020

Zástupci protikorupčních organizací Transparency International (TI), Rekonstrukce státu a Oživení se dnes sešli s novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Mlsnou. Bývalý náměstek ministerstva vnitra byl právě dnes jmenován prezidentem Milošem Zemanem do funkce.

Petr Mlsna, nový předseda ÚOHS | zdroj: Hospodářské noviny

Schůzka sloužila k výměně názorů ohledně připravované systémové reformy ÚOHS, jejíž první návrh společně přinesly protikorupční organizace na jaře tohoto roku.

Setkání se zúčastnili nový předseda ÚOHS Petr Mlsna a místopředseda ÚOHS Petr Solský. A dále za protikorupční organizace právník TI Jan Dupák, právník z Rekonstrukce státu Věnek Bonuš a předseda Oživení Marek Zelenka.

Budeme kontrolovat dané sliby

Během úterního jednání jsme se neshodli na hlavních principech reformy ÚOHS, kterou společně navrhly protikorupční organizace. K tématu však proběhla věcná a odborná diskuze, za kterou jsme rádi. Obě strany jsou otevřené k dalšímu jednání, které bude probíhat s politiky.

Shodli jsme se na potřebě zásadním způsobem zlepšit fungování rozkladových komisí při přezkumu veřejných zakázek a posílit jejich transparentnost podle návrhu Petra Mlsny z jeho koncepce pro ÚOHS. 

Nový předseda souhlasil s naším návrhem, aby byly zveřejněny klíčové interní předpisy, které se týkají organizace rozhodování na ÚOHS, především nové interní předpisy týkající se rozkladových komisí. Mlsnovy plány pro první rok ve funkci hodnotíme pozitivně. Budeme ovšem kontrolovat, jestli svoje sliby splní.

Dohodli jsme se, že se ve vhodný čas znovu sejdeme, abychom prodiskutovali posun v oblasti transparentnosti, především ve věci rozkladových komisí.

Výhrady k reformě ÚOHS

Petr Mlsna vyjádřil pochybnosti nad některými principy navrhované reformy ÚOHS. Je skeptický ohledně kolektivního rozhodování, jednoinstančnosti a způsobu jmenování a čelních představitelů. Zástupci protikorupčních organizací představili hlavní ideje, ze kterých návrh reformy vychází a následovala živá debata. 

„Pan Mlsna zmínil některé příklady špatné praxe u nastavování fungování klíčových institucí. Těchto zkušeností si vážíme a bereme je vážně, ale naším cílem je udělat reformu ÚOHS tak, abychom současný neutěšený stav zlepšili a černých scénářů se právě vyvarovali,” vysvětluje právník TI Jan Dupák.

Další setkání a schůzky TI najdete v našem Otevřeném lobbistickém diáři.


Projekty a kauzy: Nefunkční ÚOHS v síti politické korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

03/21

Pozici místopředsedy pro hospodářskou soutěž opustil Hynek Brom, kterého nahradil dlouhodobý úředník ÚOHS Kamil Nejezchleb. Zároveň předseda Petr Mlsna oznámil, že od července 2021 bude nahrazena také místopředsedkyně pro veřejné zakázky Eva Kubišová, která ohrožovala kredibilitu úřadu.

02/21

Protikorupční organizace Transparency International, Rekonstrukce státu, Oživení a Frank Bold volají po vypsání otevřeného výběrového řízení a přesoutěžení současných místopředsedů ÚOHS

01/21

TI společně s Rekonstrukcí státu a Oživení nominovala kandidáty do rozkladových komisí ÚOHS

12/20

Schůzka s novým předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou k připravované systémové reformě úřadu

11/20

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude mít nového předsedu. V netransparentním výběrovém řízení vláda vybrala preferovaného kandidáta Hradu právníka Petra Mlsnu

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.