Radim Bureš k zákonu o veřejných zakázkách v Odpoledním Plusu

Vydáno 02. 03. 2016

Radim Bureš, programový ředitel Transparency International, byl hostem v pořadu Českého rozhlasu Plus.

Radim Bureš, programový ředitel TI

Radim Bureš, programový ředitel TI | zdroj: TI

V rámci rozhovoru okomentoval aktuální dění k zákonu o veřejných zakázkách, který budou čeští poslanci tento týden schvalovat. V případě, že nerozhodnou hrozí přerušení toku evropských dotací ze strany Evropské komise. Pozměňovací návrh z dílny TOP 09 a Starostů se zabývá i otázkou velkých podnikatelů ve vládě. Tyto osoby by se podle návrhu nadále nesměly ucházet o veřejné zakázky.

Situace kolem nově připravovaného zákona je velmi vyostřená vzhledem k postavení ministra financí Andreje Babiše, který v souvislosti s tímto konkrétním návrhem vyjádřil obavy o budoucnost současné koalice. Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj, se k zákonu vyjádřila tak, že veřejní zadavatelé by se měli zabývat zejména tím, co zákon přinese a zamezit tak pokračování nešvaru, kdy se uchazeči orientují pouze na cenu a zakázky jsou mnohdy velmi nekvalitní a tedy nehospodárné.

Poslední pozměňovací návrh, o kterém budou poslanci jednat, je podle Karly Šlechtové proti evropským směrnicím a můžeme očekávat žalobu Evropské komise. Dle názoru Radima Bureše představuje zákon o veřejných zakázkách v té formě, kterou mají poslanci schvalovat, dobrý kompromis. Ustanovení o možném vyloučení však dle jeho názoru systémově nespadá pod zákon o veřejných zakázkách, ale spíše by jej zahrnul do zákona o střetu zájmů. „Téma, které pan poslanec Plíšek vznesl, je navýsost politické a nepatří do relativně technické normy jako je zákon o zadávání veřejných zakázek,“ míní programový ředitel Transparency International Radim Bureš.

Celý záznam rozhovoru si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu.


Štítky: Profesionální státní správa , Hospodárnost veřejných rozpočtů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.