Stošestka: Proč se ČR stále nedaří dosáhnout v omezování korupce na průměr EU?

Vydáno 16. 02. 2023

Na konci ledna vyšel tradičně Index vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI) za uplynulý rok. Jak se v roce 2022 umístila Česká republika v hodnocení globálně nejcitovanějšího žebříčku o korupci? Co se událo nejen na poli české legislativy, která se do hodnocení promítá? A jak si stojíme oproti dalším evropským nebo světovým zemím? Poslechněte si nový díl podcastu Stošestka s ředitelem české kanceláře TI Ondřejem Kopečným.

Ondřej Kopečný, ředitel Transparency International ČR | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz

31. ledna vydal mezinárodní sekretariát Transparency International hodnocení míry korupce ve světě – CPI. Česká republika získala nově 56 bodů ze 100, oproti loňskému výsledku se tedy jedná o posun na sdílenou 41. příčku ze 180 hodnocených zemí. Stále však výrazně zaostáváme za průměrem Evropské unie i zbytku západního světa. Co je příčinou?

Host Ondřej Kopečný hovořil o umístění Česka i jeho srovnání se světem, neochotě vlády Petra Fialy (ODS) dostát předvolebním slibům se programově věnovat omezování korupce v České republice a souvislému podceňování tématu.  

Nezapomněli jsme ani na umístění Ruska a Ukrajiny, obě země jsou aktuálně pod drobnohledem světa kvůli probíhající válce a ruské agresi. Jak se podepsala na jejich výsledcích? Podcast moderuje Martina Foldynová.

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.

Poděkování za podporu

Tento díl podcastu vznikl s finanční podporou hlavního města Prahy.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.