Nejistý osud SPZ – množí se další otazníky

Vydáno 31. 05. 2017

Kolem společnosti SPM – Security Paper Mill, která začátkem roku získala tendr na výrobu SPZ ve výši 350 milionů korun, se množí další otazníky. Do nejasné vlastnické struktury nově vstupuje také problém insolvence. Co na to Ministerstvo dopravy?

Ilustrační fotografie | zdroj: Česká televize

Městský soud v Praze před dvěma týdny zahájil insolvenční řízení se společností Delta Capital. Informaci přinesla ve své reportáži Česká televize. Co je na této na první pohled rutinní události zajímavého? Do skupiny Delta Capital spadá i společnost SPM – Security Paper Mill, která je výhradním dodavatelem státních poznávacích značek.

Otázkám hemžícím se kolem této společnosti jsme se věnovali již začátkem roku, kdy společnost státní zakázku ve výši 350 milionů získala a ukončila tak dosavadní monopol společnosti Hicon. Výběr nebyl jednoduchý, první tendr, který v roce 2016 vyhrála společnost Eltodo, Ministerstvo dopravy samo zrušilo. Napodruhé vyhrála právě SPM.

 

SPM, NEOGRAPH A IVO RITTIG

Firma SPM není žádným nováčkem na trhu. Širší veřejnost si ji možná vybaví spolu pod jejím starším názvem Neograph, která je známá díky kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, ve které figuruje vedle politického podnikatele Ivo Rittiga i vlastník poloviny akcií SPM Jan Janků.

Změna jména společnosti byla jen jedním z výsledků agresivního akcionářského převratu. A právě současné insolvenční řízení je pravděpodobně dalším projevem boje o tuto společnost. Podíváme-li se na společnost PESKIM, která podala insolvenční návrh, jde o účetní společnost provázanou s právníky Ivo Rittiga, který byl v minulosti, jak již bylo uvedeno, Jankovým obchodním partnerem.

Příběh mnoha otazníků – kdo vlastně bude státu dodávat SPZ? | zdroj: TI

KDO STOJÍ ZA SPM

Jednou z možných interpretací vzniklé situace je tedy i snaha Janků ovládnout společnost SPM, jejíž majetková struktura je v současnosti značně nejistá. Soud totiž před nedávnem zpochybnil jednání valné hromady, která skokově navýšila základní kapitál společnosti a umožnila vstup dalších akcionářů.

Výsledek je nyní takový, že nikdo pořádně neví, komu společnost patří. Zajímavé kotrmelce se odehrály také na pozici statutárního ředitele, kterou zastával další významný akcionář Vladimír Sitta starší, a to jen po dobu jednoho týdne, než ho soud začátkem května odvolal.

Sitta, který sám se společností vedl soudní spor, totiž ihned po nástupu do funkce odvolal právníka společnosti, pravděpodobně jen proto, aby tento spor mohl ovlivnit i z druhé strany. A to jsou jen dílčí střípky ze skládačky, která obklopuje fungování firmy SPM. Také vám to přijde u společnosti, které stát vyplatil jen při poslední zakázce stamiliony, trochu zvláštní?

Ministerstvo dopravy se k situaci staví chladně. Samotná insolvence sice nemusí ještě nic znamenat, ale jak v reportáži situaci komentuje náš analytik Milan Eibl, pro ministerstvo je situace značně problematická, jelikož dost dobře neví, jaký bude další osud firmy a celé zakázky.

 

TRANSPARENCY INTERNATIONAL ČR

Jsme součástí největší mezinárodní nevládní organizace TI zaměřené na problematiku korupce. Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor. Těžíme z naší dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se obracejí ročně stovky klientů z celé republiky. Naše investigativa dává korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy kolem ROP Severozápad. Věnujeme se mimo jiné společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

Naši činnost můžete podpořit skrze darovací bránu TI.

 

 


Štítky: Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.