Naši běloruští partneři čelí útokům Lukašenkovy administrativy

Vydáno 28. 03. 2017

Týden před plánovanou demonstrací ke Dni svobody se diplomaté Visegrádské čtyřky účastní jednání s Běloruskou reprezentací. Účastníci oceňují české aktivity v rámci Východního partnerství, jež se týkají místní správy a decentralizace. O dlouhotrvajících represích namířených proti běloruským nevládním orgnizacím, které se na projektech decentralizace spolupodílejí, se nezmíní ani jedna strana.

Bělorusko - AP

Běloruská policie rozhání protivládní protesty v Minsku (25. března 2017) | zdroj: AP

Systematické zatýkání členů občanských organizací (od ekologických přes sociální po lidskoprávní a protikorupční) probíhalo už po několik týdnů bez valné publicity v evropských médiích. Záminkou k represím a snaze o deaktivaci nevládního sektoru jsou celospolečenské protesty proti tzv. „dani z příživnictví“, resp. dekretu č. 3, který ukládá pokutu každému bez delšího zaměstnaneckého poměru (183 dní).

Už k 20. březnu bylo pozatýkáno na 200 lidí, a to na demonstracích i mimo ně.

Zásahy byly často namířeny cíleně proti nevládním organizacím, jejichž pracovníci byli zatčeni přímo v kanceláři (Vjasna 25.3.) nebo cestou domů (Ecohome, 15.3., ad.). Tuto sobotu zatkla policie další desítky demonstrantů včetně novinářů mezinárodních agentur.

Alarmující zprávy dostáváme také od kolegů a přátel z centra SVD, s nímž právě zahajujeme projekt na podporu demokratických procedur na lokální úrovni.

„Soustavná práce evropských nevládních organizací podporujících občany Běloruska je rozmétana během několika dnů, naši spolupracovníci jsou zavíráni. Hrozí nám schizofrenní situace, kdy na jednu stranu evropské vlády uvolňují prostředky na mezinárodní pro-demokratické projekty, na stranu druhou ponechávají své „pěšáky v poli“ napospas diktátorům,“ dodává Ondřej Cakl z Transparency International.

Naše Ministerstvo zahraničních věcí a samozřejmě i Visegrádská čtyřka a EU by měly využít diplomatické prostředky a navázat důkladnější a poctivější dialog, který by zabránil odvracení Běloruska od demokratické části Evropy a od respektování základních lidských práv a svobod. Neoficiální vyjádření a tweety nepovažujeme za důstojnou podporu občanů Běloruska.

@mzvcr | zdroj: Twitter

@mzvcr | zdroj: Twitter

 

Užitečné odkazy:

MZV ČR – Náměstek Dürr na jednáních v Bělorusku

Hospodářské noviny – V Bělorusku sílí napětí. Policie zasáhla proti demonstrantům a desítky jich pozatýkala

TUT. BY – Взяли всех. День Воли — 2017 прошел по жесткому сценарию Читать полностью

TUT. BY – История одного фото. Кто этот дедушка с тростью, которого задерживали трое омоновцев в День Воли Читать полностью

 

TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Jsme součástí největší mezinárodní nevládní organizace zaměřené na problematiku korupce. Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor. Těžíme z naší dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se obracejí ročně stovky klientů z celé republiky. Naše investigativa dává korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy kolem ROP Severozápad. Věnujeme se mimo jiné společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

Naši činnost můžete podpořit skrze darovací bránu TI.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.