Na 15 tisíc lidí je v Myanmaru uvězněno z politických důvodů. Jak vládne junta po puči?

Vydáno 30. 11. 2022

Jsou to necelé dva roky od násilného vojenského puče, který proběhl 1. února 2021 v Myanmaru. Česká republika má na zemi v jihovýchodní Asii historické vazby – významná byla třeba role prezidenta Václava Havla. A Havlův odkaz zůstává v Barmě dál. Jak se již téměř dva roky žije lidem pod vojenskou nadvládou? A jak myanmarské komunitě v Česku? Poslechněte si nový díl podcastu Stošestka.

Sabe Soe, ředitelka Barmského centra Praha a Ondřej Cakl, projektový manažer TI | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Do listopadového dílu podcastu Transparency International (TI) jsme pozvali Sabe Soe, ředitelku Barmského centra Praha, která ze země pochází a tamní dění nadále sleduje. Dlouhodobě žije v České republice, má tedy přehled i ve vztazích obou zemí.  

Druhým hostem byl Ondřej Cakl, projektový manažer TI. A nechybí ani komentář Georga Bauera z Vídeňské univerzity, který dlouhodobě situaci v Myanmaru sleduje.

Dění v Myanmaru zprostředkovává TI mimo jiné ve spolupráci s CEIAS: Central European Institute of Asian Studies, a to na speciálním webu Myanmar Coup Tracker, který nabízí přehled v komplikované situaci převratu.  

O situaci v zemi se samozřejmě zajímají i další státy, kromě společenství ASEAN i členské země EU, nemalý zájem má také Čína a Rusko. A jak se žije lidem v Myanmaru? Jak dál můžeme ze zahraničí podporovat demokratické procesy v zemi? Poslechněte si nový díl Stošestky. 

Podcast moderuje Martina Foldynová.   

Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu. 

Poděkování za podporu

Podcast vznikl díky projektu zaměřeného na podporu občanské společnosti v Myanmaru, který podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR v rámci programu Transition Promotion. 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese. 


Projekty a kauzy: Networkingové, vzdělávací a investigativní aktivity zajištující vitální funkce občanských struktur v Myanmaru a mimo něj

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.