Mossack Fonseca po česku

Vydáno 07. 04. 2016

Do oblasti působení firem jako Mossack Fonseca vstoupila v minulosti Transparency International spolu s Centrem nezávislé investigace a začala mapovat byznys se zakládáním firem „na klíč“.

taxparency-pozvanka

Mossack Fonseca po česku | zdroj: TI

Firmy z jednoho pramene totiž až podezřele často končily v jedné korupční kauze za druhou. Nevýhodné dodávky SMS jízdenek pro pražský dopravní podnik, IT služeb pro Lesy České republiky nebo zakázku za 275 milionů bez výběrového řízení pro firmu spojenou s vysokým úředníkem ministerstva průmyslu Miroslavem Elfmarkem představují pouze špičku ledovce, kdy sloužily prázdné schránky a anonymní offshorové entity k zakrytí finančních toků. Paradoxem je, že většina této masy prázdných schránek a bílých koní vznikla díky pouhým dvěma firmám – Nordic Victory a Braxton Invest.

Dnes jsou vlastníci těchto kontroverzních firem skrytí za kyperskou a gibraltarskou clonu, ale ještě před dvěma lety končily vlastnické vazby v podnikatelském impériu WPB Holding & Finance. Právě v jeho stínu vyrašily také kořeny dnes již zaniklé české pobočky Mossack Fonseca & Co. CZ s.r.o. Zakladatelé David Vavruška a Dušan Tvrdý působili v řadě firem vlastněných WPB Holding. Propojení nezmizelo, ani když jejich podíly v Mossacku převzala společnost Marsten & Dods Finance ltd. V její londýnské struktuře nacházíme pro změnu Brendu Patricii Cocksedge, působící ve firmách spadajících pod WPB Holding, stejně tak na jednatelských pozicích jak u Nordic Victory, tak Braxton Invest či Společnosti Online s.r.o. Brenda Cocksedge si ovšem nemůže stěžovat na nezájem ani ve své vlasti, deník The Guardian ji zařadil na seznam mezinárodních falešných papírových jednatelů, kteří pro osoby v pozadí „řídí“ několik set offshorových společností.

Příliš nepřekvapí, že dalším administrátorem v Londýně byla vedle paní Cocksedge i společnost Corporate secretaries sídlící pro změnu v Lawford House na londýnském Albert Place,  tedy v hnízdu 650 virtuálních firem. Čeští novináři bílou budovu Lawford House s modrými okny dobře znají. Především její již legendární čtvrté patro. Sídlí v něm desítky českých a slovenských, často neprůhledných společností. Jak připomněly v roce 2011 Hospodářské noviny, čtvrtým poschodím protékaly miliony z kauzy IT zakázek Lesů České republiky či případu Promopro.

Aby spojitostí nebylo málo, spolu se jménem WPB se často skloňuje také jméno největší české skupiny Akont „poskytující mezinárodní korporátní služby“, která je předním dodavatelem firem na klíč a komplexního poradenství v oblasti offshorové optimalizace jak daňové, tak anonymizační. V řadách této společnosti se vyskytovali i výše uvedení zakladatelé české pobočky Mossack Fonseca Vavruška a Tvrdý. Vavruška je dokonce uveden jako spoluzakladatel Akontu. Sídla jimi zakládaných firem jsou či byla k nalezení ve většině případů v žebříčku nejoblíbenějších „offshorových“ adres v České republice.

Díky daňovým rájům přichází státní rozpočet České republiky o desítky miliard korun. Jsou to i Vaše peníze. Pomozte nám to změnit a podpořte TI a naši analytickou a investigativní činnost.

 

Podívejte se, jak o naší zprávě informují média:

ČTK – TI: Česká Mossack Fonseca měla vazby na firmy z korupčních kauz

Lidovky.cz – Česká Mossack Fonseca měla vazby na firmy z korupčních kauz, tvrdí TI

Novinky.cz – Mossack Fonseca působila i v ČR, podle TI měla vazby na firmy z korupčních kauz

EuroZprávy.cz – Česká Mossack Fonseca měla vazby na firmy z korupčních kauz, uvádí TI


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.