Kauza pražského dopravního podniku v průběhu času

Vydáno 14. 02. 2014

Odhalení kauzy předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik v listopadu 2011 stálo na začátku řetězu událostí, jejichž prozatím posledním vyvrcholením bylo zadržení Ivo Rittiga a jeho nejbližších spolupracovníků.

DPP

Dopravní podnik hlavního města Prahy | zdroj: TI

Přinášíme vám stručný přehled vývoje kauzy DPP, končící /zatím/ obviněním I. Ritiga. Jelikož TI tuto kauzu mapuje od  samého začátku, je to současně i zápis roků, strávených ve společnosti Ivo Rittiga, Petra Kmetě a advokátů z Šachta & Partners, nyní MSB Legal. Závažné kauzy vyžadují dlouhodobou pozornost a vytrvalost. A to se týká jak státních orgánů, tak i pracovníků nevládních organizací, kteří takovéto případy sledují. Pro rekapitulaci kauzy se můžete podívat na rozhovor s Lukášem Landou zde.

 

JÍZDENKA NA PANENSKÉ OSTROVY

Říjen 2011 Na začátku bylo pouze několik informací, o jejichž analýzu a komentář nás v říjnu 2011požádal reportér ČT Lukáš Landa. Z původně běžného dotazu začal vznikat rozsáhlý analytický materiál. S překvapením jsme naráželi na desítky firem vedoucích na stejné adresy offshorových destinací a na stejné osoby spojené s AK Šachta.

7. listopad 2011 V pořadu Reportéři ČT se objevila reportáž Lukáše Landy „Nevýhodná smlouva na výrobu jízdenek“

1.prosince 2011 Martin Dvořák odchází z vedení dopravního podniku.

6.prosince 2011 Tehdy relativně nově založený Nadační fond proti korupci svolal tiskovou konferenci, na které představil materiál spojující společnost Cokeville Assets s platbami pro Ivo Rittiga. V té době také vznikla mediální zkratka „17 haléřů z každé jízdenky pro Rittiga.“ Záznam z této konference najdete zde. Od tohoto okamžiku byl Nadační fond proti korupci (NFPK) a jeho představitelé, Karel Randák a Petr Soukenka, cílem systematické zastrašovací kampaně.

12.prosince 2011 odvysílali reportéři ČT pokračování pod názvem Kauza předražené jízdenky II, které shrnovalo další souvislosti případu a nové skutečnosti zjištěné TI a NFPK. Za tuto reportáž žalují býv. ředitel DPP M. Dvořák a býv. ekonomický ředitel I. Štika TI, neboť se cítí dotčeni označením obchodu s jízdenkami za „nestandardní“.  U městského soudu v létě 2013 sice prohráli, jak o tom informovalo aktualne.cz, ale soud zřejmě bude dále pokračovat.

 

ANALÝZA S LÁSKOU

Květen 2012 Celé jaro se průběžně v médiích objevovaly další kauzy spojené s dopravním podnikem – sms jízdenky, provoz obrazovek v metru, pokus prodat stanice metra, provozování prodeje jízdenek apod. Na základě tohoto mediálního tlaku pověřil primátor hl.m. Prahy B. Svoboda advokáta Václava Lásku provedením právní analýzy smluv na vzorku zakázek.

Srpen 2012 Ivo Ritti reagoval na zadání prověrky podle časopisu Týden velmi podrážděně: „Tohle je vyhlášení války? Tady už nejde o zkažený obchody, tohle znamená někoho poslat do kriminálu!“

Primátor Svoboda musel obratem čelit opozici ve své vlastní straně, což stálo napřed křeslo generálního ředitele Liche, jak o tom informoval server ihned.cz  a následně i B. Svobodu.

Červen 2012 S obavou, zda prověrka smluv skutečně sleduje transparentnost hospodaření DPP se skrze své tiskové prohlášení podělila i MSB Legal (ex. AK Šachta & Partners).

16. srpna 2012 Generální ředitel DPP Vladimír Lich byl odvolán pouze několik hodin poté, co podal trestní oznámení na základě právní analýzy týmu Václava Lásky.

17. srpna 2012 ČT informuje o policejní razii v sídle ředitelství dopravního podniku.

21. srpna 2012 Martin Dvořák podal trestní oznámení na ředitele TI Davida Ondráčku pro pomluvu. David Ondráčka se podle Dvořáka dopustil trestného činu pomluvy. Vyvozuje to z Ondráčkových slov v pořadu Otázky Václava Moravce, kde řekl, že v Dopravním podniku fungovala organizovaná skupina, která z něj vyváděla peníze.


KONEC PRVNÍHO DĚJSTVÍ

28.února 2013 „Dvořák byl spolu s dalšími třemi lidmi obviněn. Společníky v tomto údělu mu jsou Radovan Šteiner, bývalý pražský radní z ODS, dále jednatel firmy Cross Point Pavel Švarc a bývalý personální ředitel DPP Tomáš Petana. Jsou podezřelí z porušení povinností při správě cizího majetku (týká se jen Dvořáka a Šteinera) a z pletich při veřejné soutěži a dražbě,“ jak o tom informuje Česká pozice.

Vzhledem k tomu, že se Martin Dvořák odvolává na zprávu auditní společnosti KPMG, je vhodné ocitovat tuto pasáž týkající se obvinění: Dvořák webu týden.cz ve středu řekl: „Naprosto nečekaně mi přišlo obvinění. Přestože má policie k dispozici stanovisko auditorské firmy KPMG, které říká, že zakázka byla v pořádku.“ To však musíme uvést na pravou míru: Není pravda, že společnost KPMG ve své zprávě tvrdila, že zakázka je v pořádku.

ČESKÁ POZICE má dokument k dispozici a v něm stojí: „I když na základě obdržených dokumentů nemůžeme učinit závěr o vzniku škod a její výše z předložených dokumentů nevyplývá, nemůžeme vyloučit, že existují jiné dokumenty a informace, ze kterých lze vznik škody a její výši dovodit.“

27. června 2013 Ivo Rittig prohrál soud s NFPK, ve věci svého propojení s kauzami DPP. Více info na serveru lidovky.cz.

17.října 2013 Martinu Dvořákovi, Peterovi Kmeťovi, Janu Janků a Ivo Štikovi bylo sděleno obvinění v kauzách tisku papírových jízdenek a sms jízdenek. Zde info ze serveru lidovky.cz.

13. února 2014 Policie zadržela a vyslechla v souvislosti s kauzou předražených jízdenek Ivo Rittiga. ČT to komentovala takto. Ivo Rittig je nyní stíhán na svobodě. Pokud by ho soud uznal vinným, hrozí mu 3 až 8 let a propadnutí majetku.

Kauze se budeme věnovat samozřejmě i nadále.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.