Manifest Transparency International na podporu nezávislé spravedlnosti a justice

Vydáno 29. 04. 2019

Dnes vyšli do ulic po celé České republice tisíce z Vás vyslovit svůj názor, Váš nesouhlas s aktuálním politickým děním a stavem korupce v naší zemi.

Pochod a demonstrace za nezávislou justici v Česku na Staroměstském náměstí v Praze, 29. dubna 2019 | zdroj: TI

Dnes zde sice nemůžeme být s Vámi všemi osobně, protože se náš tým Transparency účastní demonstrací v Praze a v Brně. Ale jsme velice rádi, že Vám záleží, stejně tak jako nám, na zachování právního státu a na respektu k zákonům a spravedlnosti ve smyslu „padni komu padni“.

Poslední vývoj v naší zemi bohužel naznačuje opak. V Transparency dlouhodobě upozorňujeme na fakt, že si Miloš Zeman, Andrej Babiš a další privatizují veřejný zájem (tzv. state capture), a to ve vlastní prospěch a prospěch jejich blízkých na úkor občanů Česka, tedy nás všech.

Prezident a premiér, právoplatně zvolení a z našich daní placení nejvyšší ústavní činitelé, kteří by měli mimo jiné respektovat a chránit ústavnost, se naopak snaží narušit přirozenou rovnováhu moci, protože cítí, že je samotné a jejich okolí dohání korupční kauzy, které vyšetřuje policie, státní zastupitelství a jiné české nebo evropské orgány.

David Ondráčka, ředitel TI, hovoří na demonstraci za nezávislou justici v Česku | zdroj: TI

Premiér Babiš se potýká s kolosálním střetem zájmů v Evropě, ale i u nás, když Transparency byla tím, kdo příslušné orgány upozornil na jeho nezákonné chování. Tento střet zájmů a snaha podmanit si právní systém ale neskončí, dokud bude Agrofert pobírat veřejné peníze. I k tomu musíme jako občané Česka politiky a úředníky tlačit, aby se neděly podivné bleskové reorganizace úřadů, jako se stalo na středočeském krajském úřadě, který nyní řeší jeden z podnětů Transparency.

Před pár dny navíc navrhla policie obžalovat premiéra Babiše v dotační kauze Čapí hnízdo. A v takové situaci odstoupil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, aby ho již zítra nahradila Marie Benešová, jejíž hlavní devizou je loajalita k prezidentu Zemanovi a která místo deklarovaného boje proti korupci se naopak prezentuje snahami o umlčení oznamovatelů korupce a hledáním zadních vrátek pro pachatele korupce.

Veškeré tyto události přirozeně vyvolávají otázky a vzbuzují emoce a oprávněnou obavu nejen státních zástupců, soudců ale i novinářů a občanské společnosti o nezávislost justice v Česku a řádný výkon spravedlnosti.

Pochod a demonstrace za nezávislou justici v Česku na Moravském náměstí v Brně, 29. dubna 2019 | zdroj: TI

V následujících dnech možná uslyšíte v reakci na dnešní demonstrace slova o kampani, účelovkách, o křiklounech a hrstce lidí z ulice. To je jenom znak arogance moci vrcholných politiků, kteří už neví, jak z toho ven, a tak relativizují, kde se dá. Dialog s veřejností už pro ně není standardní nástroj, ale každodenní strašák.

Zde se hodí připomenout článek 2 Ústavy, ve kterém stojí, že lid je zdrojem veškeré státní moci a vykonává ji prostřednictvím moci zákonodárné, výkonné a soudní. Máme právo a vlastně i povinnost se ptát, zda a jak tyto moci fungují a jak s nimi politici zacházejí.

Spravedlnost a justice, musí v Česku fungovat nezávisle, bez politických tlaků a bez zásahů do aktuálních kauz. Proto Transparency chce, aby vláda nemohla odvolat nejvyššího státního zástupce a byla nastavena jasná pravidla pro jmenování soudních funkcionářů. 

Vláda a prezident zneužívají svůj mandát k vytvoření poslušné justice. Nedovolme to, pojďme si vzít ten mandát zpět.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.