Malá domů na Ministerstvu dopravy

Vydáno 06. 04. 2017

Reportéři ČT upozornili na podezřelou zakázku ministerstva dopravy ještě z dob, kdy bylo vedeno Věcmi veřejnými. V kauze figurují nynější poslanci Stanislav Berkovec (ANO) a Stanislav Huml (ČSSD, v té době nezávislý za VV) spolu s Humlovým synem. Všichni jmenovaní se v různých úrovních angažovali v přidělení zakázky společnostem, které oni sami nebo jejich rodinní příslušníci zastupovali. K tomuto případu se v pondělním vysílání vyjádřil i ředitel Transparency International ČR David Ondráčka.

David O. - RČT - HUML

David Ondráčka, ředitel TI | zdroj: Česká televize

Stanislav Berkovec, tehdy člen poradního sboru ministra dopravy, spolu se svým nynějším poslaneckým asistentem Jaroslavem Švehlou získali v roce 2011 se svou firmou Lokeren zakázku na školení bezpečnosti silničního provozu pro motorkáře. Lokeren však neměl s podobnou činností žádné zkušenosti, firma měla ještě měsíc před přidělením zakázky v obchodním rejstříku jako předmět činnosti pronájem bytů a nebytových prostor. To ale nemusí být problém, usilujete-li o zakázku ministerstva, na kterém zároveň pracujete. Lokeren oslovil subdodavatele z oboru, se kterým následně získal zakázku společně. Tomu však později za poskytnuté služby nezaplatila. Byla zakázka přidělena dle zákona a v čem je hlavní problém?

„Oslovit tři firmy u zakázky malého rozsahu je v pořádku. Ale musí to být firmy, které mají reálnou zkušenost s realizací tohoto typu zakázek, musí mít nějakou historii a hlavně nesmí být v žádném střetu zájmů. To znamená že by neměly být ani personálně propojeny. Ani by ti lidé, kteří za nimi vystupují, neměli mít žádnou vazbu na toho zadavatele, což je ministerstvo dopravy. Tady se to evidentně nestalo,“ komentuje kauzu David Ondráčka.

david_ondracka | zdroj: Twitter

Již tak evidentní střet zájmů jde ale v celé kauze ještě dál, když se na scéně objevuje další subdodavatel, společnost Pulzano. Tato firma sice nebyla uvedena v předem dokládaném seznamu subdodavatelů, měla však pro získání celé zakázky zřejmě jednu zásadní vlastnost. Zastupoval ji syn poslance Stanislava Humla, který rovněž zastupoval Ministerstvo dopravy v klíčové komisi.

Společnost Pulzano zastupovaná Humlovým synem prokazatelně v rámci zakázky inkasovala přes 400 tis. korun. Na koho se však již nedostalo, byl původní subdodavatel, který patrně většinu projektu sám realizoval. V momentě, kdy se tato společnost se svými nároky obrátila na soud, vložil se dle dostupných výpovědí do celé věci sám Stanislav Huml, který měl vyvíjet na společnost nátlak, aby do sporu nezatahovala firmu jeho syna.

Huml a Berkovec

Jak se zakázka odehrála? | zdroj: Česká televize

Ať už byla skutečná role poslance Humla jakákoliv, nacházel se v dané době ve zjevném střetu zájmů. Jak dále dodává ředitel TI, „poslanec má primárně řešit legislativu pravidla hry, pokud zároveň působí v nějakých exekutivních komisích, pak má řešit koncepční věci a ne konkrétní zakázky. Jestli tvrdí, že se zastával svých vlastních dětí, tak je to jeho osobní spor. Pokud v něm využívá svůj poslanecký mandát a neformální vliv, který má, pak jde de facto o zneužití jeho funkce.”

Celou reportáž si můžete pustit na webu České televize.

 

TRANSPARENCY INTERNATIONAL ČR

Jsme součástí největší mezinárodní nevládní organizace TI zaměřené na problematiku korupce. Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor. Těžíme z naší dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se obracejí ročně stovky klientů z celé republiky. Naše investigativa dává korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy kolem ROP Severozápad. Věnujeme se mimo jiné společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

Naši činnost můžete podpořit skrze darovací bránu TI.

 

 

 

 

 


Projekty a kauzy: Zlaté padáky úředníků Státní veterinární správy

Štítky: Hospodárnost veřejných rozpočtů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.