Lobbing v Evropě: skrytý vliv, privilegovaný přístup

Publikováno: 15. dubna 2015

Transparency International (TI) dnes zveřejnila zprávu „Lobbing v Evropě: skrytý vliv, privilegovaný přístup“, která je vůbec prvním komplexním hodnocením lobbingu a která zkoumá, jak dobře je politické rozhodování chráněno před nežádoucím vlivem.

Infografika - Lobbing v EU

Infografika: Lobbing v Evropě – Skrytý vliv, privilegovaný přístup, 15. 4. 2015 | zdroj: TI

Zkoumané země v průměru dosahují 31 % ideálního stavu, Česká republika pak dosahuje 29 %, čímž se řadí na konec první poloviny zkoumaných zemí.

Relativně dobrý výsledek ČR je dán zejména poměrně funkčním zákonem o svobodném přístupu k informacím, úspěchem jsou i změny jednacího řádu Sněmovny,říká k tomu programový ředitel Transparency International Česká republika Radim Bureš,naopak velmi chybí transparentnější systém financování politických stran“.

 

Přílohy:

Publikace – Lobbing v Evropě: skrytý vliv, privilegovaný přístup

Celé znění tiskové zprávy TI, 15. dubna 2015

Interaktivní infografika

 

Kontakt pro média:

Radim Bureš, Programový ředitel Transparency International Česká republika

Mobil: +420 733 666 008

E-mail: bures@transparency.cz

V malé zemi jako je Česká republika by asi povinný registr lobbistů a lobbistických kontaktů nevedl k žádoucímu cíli. Potřebné je zvyšovat transparentnost legislativního procesu, např. zavedením tzv. legislativní stopy, nezbytná je i větší transparentnost nejen profesionálních lobbistů, ale všech lobbujících subjektů.

Související publikace

Související projekty

Lobbing v EU

Je pro vás lobbing synonymem netransparentního jednání a lobbista „šedou eminencí“ používající neregulérní nástroje ovlivňování politické scény? S takovým názorem určitě nejste osamoceni. Je to ale pravdivý obrázek? Právě na to se snaží odpovědět projekt …

Vice o projektu

Související novinky