Konec Kasina Evropy – automaty z Česka mizí a tvrdý hazard postupně končí. Z původních 130.000 je dnes povoleno jen 7.043 automatů

Vydáno 29. 03. 2018

Transparency International ČR (TI) a Občané proti hazardu (OPH) zpracovali analýzu vývoje hazardu v ČR. Dlouhodobý trend je pozitivní, regulace začíná fungovat a hracích automatů výrazně ubývá. Z původních až 82 lidí na 1 automat se dostáváme k evropskému standardu – aktuálně 1503 lidí na 1 automat.

Martin Svoboda a David Ondráčka na společném tiskovém briefingu k hazardu v Česku | zdroj: TI

Jen v Praze jejich počet klesl z původních téměř 16,5 tisíc automatů (2010) na současných 1064 a v Brně z dřívějších 3500 na dnešních 31 povolených automatů. V řadě dalších měst „tvrdý“ hazard mizí úplně. Přes pozitivně nastavený trend jsou však stále v hazardní problematice místa, kde je zapotřebí ze strany státu rázněji a důkladněji dopilovat koncepční opatření. Vůli ze strany vedení Ministerstva financí cítíme a aktivně s MF o těchto tématech jednáme.

„Česko přestává být kasinem Evropy, to je skvělá zpráva pro všechny, kromě hazardní lobby. Beru za velký úspěch, že jsme ji pomohli přetlačit. Příběh nekončí, ale trend je pozitivní,“ hodnotí aktuální situaci okolo hazardu David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.

„Když jsme v roce 2010 téma nutné regulace přebujelého hazardu v ČR otevřeli, zdálo se takřka nemožné, že by se zde mohlo podařit tvrdý hazard regulovat na úroveň odpovídající civilizované zemi uprostřed Evropy. Rád s potěšením konstatuji, že se tomuto stavu začínáme blížitm,“ říká Martin Svoboda, předseda OPH.

 

Trend prostupující ČR

Dalším pozitivní příkladem je také snižující se počet heren. Například v Brně se z původních 129 heren jejich stav zredukoval na současných 5 míst. V případě Žďáru nad Sázavou („Las Vegas Vysočiny“), bylo před zahájením našeho tažení 190 automatů ve 24 hernách. Minulý rok došlo ke zrušení posledních 3 automatů v 1 herně.

Jedno z posledních místních referend o hazardu bylo pořádané v lednu v Jablonci nad Nisou. Organizátorům pomáhala s formulací referendové otázky Transparency International ČR. Hlasování bylo úspěšné a závazné, Jablonec se tedy může nově pochlubit poklesem z původních 349 povolení na nulu.

Výhodou měst jako je Jablonec nad Nisou (tedy s nulovou tolerancí hazardu) je také fakt, že jestliže se v takovém městě objeví jakákoli herna či automat, jedná se o automat nelegální. Takovou situaci lze řešit, a to bez větších problémů, s příslušnými orgány.

Celkem je po republice přes 600 zákazových vyhlášek a dalších pár set omezujících. Všechna data jsou aktualizována k 13. březnu 2018 (ukončená povolení jsou počítána dle starých pravidel).

 

Internetový hazard

V oblasti internetového hazardu došlo k výraznému úbytku nelegálních provozovatelů. Dle našeho dlouhodobého monitorongu zastavilo svou činnost od počátku roku 2017 39 provozovatelů. Dalších 13 subjektů činnost neukončilo, ale nelze u nich vložit peníze na účet či přijmout sázku.

Více jak 50 provozovatelů, z celkového počtu téměř 80, tedy přestalo porušovat platnou legislativu. Stále však zůstává 25 společností, které pravidla platná od ledna 2017 nedodržují a platnou legislativu tak porušují. Čtyři z nich fungují v českém jazyce.

 

Stále chybějící registr hráčů

Navzdory klesajícím číslům jsme identifikovali čtyři oblasti, ve kterých je nutno neprodleně postupovat, aby bylo možno boj proti hazardu považovat za úspěšný:

  • Stát by měl dokončit registr hazardních hráčů. Ministerstvo financí by mělo úspěšně dokončit soutěž na zpracování registru a naplnit tak preventivní funkci nové legislativy.
  • Stát by měl navýšit financování prevence hazardu v rámci programu proti závislostem.
  • Stát by měl pokračovat v potlačování nelegálních provozovatelů a v následném obcházení zákona – kvízomaty, iStar atd.
  • Stát by měl lépe pracovat s daty z celní správy.

„Nesmíme nyní polevit, je nutné doladit registr hráčů, aby nemohli hrát lidé na sociálních dávkách nebo v úpadku. Také je nutné dořešit nedostatečné financování prevence a léčby závislostí. A v neposlední řadě nadále pokračovat v boji proti nelegálnímu hazardu na internetu. Od doby, kdy tuto agendu převzala Celní správa, funguje potírání ilegálních heren a automatů výrazně efektivněji,“ dodává ke klíčovým oblastem Martin Svoboda.

 

Transparency International ČR

Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.

Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.

Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy, např. kolem ROP Severozápad.

TI ČR se mimo jiné věnuje společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

 

Občané proti hazardu

Cíle našeho občanského sdružení je působit na změnu současného, velice neutěšeného a dlouhodobě neúnosného stavu hazardu v ČR a změnit tak tvář naší země z nynější velmi nelichotivé vizitky „kasina Evropy“.

Chceme zvýšit informovanosti obyvatelstva o nebezpečném fenoménu „gamble“ včetně vyvolání rozsáhlé veřejné diskuse na dané téma, působení v oblasti prevence této zničující závislosti a zmapování sociálních dopadů „hráčství“.

www.obcaneprotihazardu.cz


Štítky: Hazard

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.