Komunista Filip nesmí vyhrožovat finančnímu úřadu ve prospěch obviněného podnikatele

Vydáno 05. 04. 2019

Dnes ráno zveřejnil deník Právo informaci, že místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) aktivně lobboval ve prospěch První chráněné dílny (PChD) a nepřímo vyhrožoval vedení ústeckého finančního úřadu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip | zdroj: ČTK 

Filip redaktorům Práva na otázku, zda se přimlouval za První chráněnou dílnu u finančního úřadu, nejprve odpověděl, že ne. Když mu redaktoři sdělili, že mají k dispozici dokumentaci, která skutek potvrzuje, reagoval, že se „pouze ptal“.

Jak ale vyplývá z korespondence, Filip se pouze „neptal“, ale postup úřadu, který ve firmě prováděl daňovou kontrolu, především negativně hodnotil. „Ano, a to nemůžu jako advokát?“ reagoval.

V kritickém dopise na adresu ústeckého finančního úřadu předseda komunistů mimo jiné píše: „Jsem si vědom, že k podrobnějšímu prověření postupu správce daně je příslušný kontrolní výbor Poslanecké sněmovny a Nejvyšší kontrolní úřad, věřím však, že obsah vaší odpovědi nevyvolá potřebu jejich zapojení.“

Zástupci veřejného, nebo soukromého zájmu?

„Celá tato situace nápadně připomíná ovlivňování ÚOHS ze strany 1. místopředsedy hnutí ANO. Poslanec Filip si očividně plete veřejnou funkci s funkcí soukromého lobbisty. Navíc pro osobu, která skrze své nefinanční dary podpořila KSČM,“ říká Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

Ke sponzoringu strany dále Eibl doplňuje: „Takto problematický sponzoring ze strany trestně stíhaného podnikatele bagatelizoval sám šéf komunistů pro iRozhlas slovy, že ‚KSČM nemá důvod ani možnost, jak by vrátila nefinanční plnění‘. Agilnost chování pana poslance je až zarážející.“

TI není lživá organizace

„Důrazně se také ohrazujeme proti nařčení, že TI pracuje na zakázku, lže a je využívána ke konkurenčnímu boji. Je neuvěřitelné, že si vysoký politický funkcionář dovolí lhát bez předložení jakýchkoliv důkazů, což by si sám jako advokát měl uvědomovat. Proto touto cestou zveme Vojtěcha Filipa k nám do kanceláře TI, aby nám svá obvinění objasnil,“ říká David Kotora, manažer komunikace TI.

Nekalosti První chráněné dílny

Transparency International se od roku 2015 zabývá kauzou První chráněné dílny, kterou od roku 2018 řeší Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jedná se o podnikatelský subjekt, který získává široké spektrum veřejných zakázek na základě zaměstnávání zdravotně postižených osob. Zakázky však byly poté mnohdy řešeny subdodavatelsky i z 90–100 % a zdravotně postižení se tak na realizaci zakázek prakticky vůbec nepodíleli.

Společnost První chráněná dílna dodává i náhradní plnění, které však vykazuje podobně problematické rysy jako zmíněné veřejné zakázky. Ukázala to i razie v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku v červnu 2018, která souvisí i s aktivitami PChD. Majitel Tomáš Horáček byl jednou z hlavních postav chobotnice „schránkových“ společností, od kterých nemocnice i VZP nakupovaly za stovky milionů korun.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

03/21

TI upozorňuje na další Horáčkův byznys – rizikový výběr dodavatele respirátorů pro Správu státních hmotných rezerv.

06/20

Skončilo výběrové řízení k ostraze a úklidu ÚOHS, ze kterého bylo Sky & Facility vyloučeno. Zakázku dostala firma Monit Plus.

07/19

Služby, které poskytovala První chráněná dílna antimonopolnímu úřadu měla nahradit jiná Horáčkova firma – Sky & Facility. ÚOHS ji vybral bez výběrového řízení.

06/19

Horáček vypověděl o spolupráci s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem

01/19

Tomáš Horáček byl propuštěn z vazby, usiluje o statut spolupracujícího obviněného.

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.