Kdo bude v Česku vládnout po volbách do Sněmovny? Zjistěte to v online databázi Našipolitici.cz

Vydáno 06. 10. 2021

Transparency International ČR (TI) ve spolupráci s IT profesionály na otevřené zdroje z Hlídače státu připravili před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny nové rozšíření největší online databáze českých političek a politiků NašiPolitici.cz (NP). Nyní si můžete prohlédnout zkontrolované profily vždy prvních 5 kandidátů ANO, koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), koalice Piráti a Starostové, SPD, ČSSD, KSČM a Přísaha, a to ve všech krajích.

Databáze Našipolitici.cz | zdroj: NP

Do databáze jsme tak zařadili kandidáty těch politických subjektů, které mají největší možnost dostat se dle předvolebních průzkumů do Sněmovny. Zároveň byla databáze rozšířena o možnosti filtrace profilů.

„Zkontrolovali jsme vždy prvních pět kandidátů sedmi politických subjektů ve 14 krajích, jedná se celkem o 490 profilů. Z části se jednalo o političky a politiky, kteří už naší kontrolou prošli, jelikož jsou současnými poslanci nebo byli zvoleni do krajských zastupitelstev,” přibližuje rozložení kandidátů analytička projektu NP Lucia Vilimovská.

„Zároveň ale velká část profilů kandidátů vznikala nově, jelikož šlo o politické nováčky nebo osoby, které se dosud pohybovaly především na komunální úrovni. Největší podíl nových profilů jsme registrovali u Hnutí Přísaha,” dodává.

Vylepšené vyhledávání

V rámci databáze jsme spustili také zkušební verzi vyhledávání politiků nejen podle jména, ale také podle místa kandidatury nebo výkonu mandátu (municipalita nebo kraj), podle typu funkce (poslanec, starosta, zastupitel atp.), a v neposlední řadě podle příslušnosti k politické straně či hnutí.

„Na doplňování a upřesňování dat pracujeme průběžně, důkladná kontrola a zjišťování informací o politicích však vyžaduje hodně ruční práce. Aktivně pracujeme nejen nad vylepšeními, ale také nad dalšími rozšířeními do budoucna,“ říká Petr Suchý z Hlídače státu.

Základním atributem, který by měl každý uživatel posléze sledovat je, zda už profil prošel kontrolou analytiků, nebo zda stále “čeká na kontrolu”. Profilů političek a politiků, kteří již prošli ruční kontrolou analytiků TI je k 6. říjnu 2021 téměř 1500.

„Po volbách proběhne kontrola profilů nově zvolených poslankyň a poslanců. Zároveň ale budeme pracovat na zpřesňování vyhledávání profilů a na přípravě databáze na komunální volby, které čekají Českou republiku v příštím roce,” popisuje vyhlídky projektu Marek Chromý, analytik projektu NP.

O projektu Naši politici

Našipolitici.cz jsou největší českou otevřenou online databází o političkách a politicích. Najdete v ní fakta o kandidujících osobách, včetně politických rolí, minulých kandidatur, informací o sponzorství politických stran a politických hnutí, údajů z insolvenčního rejstříku nebo registru ekonomických subjektů. Profily obsahují také mediální zmínky a v neposlední řadě data fact-checkové organizace Demagog.cz. Tedy fakta bez emocí. Za databázi stojí Transparency International ČR, Hlídač státu, Česko.Digital a řada dalších IT specialistů, kteří se na jejím vývoji podílejí.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.