ÚOHS zahájil správní řízení s Psychiatrickou nemocnicí v Dobřanech

Vyřešeno Vydáno 02. 10. 2015

ÚOHS - budova

Budova Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže | Zdroj: ÚOHS

Tento zadavatel v rámci veřejné zakázky na dodávky prostředků pro praní prádla stanovil jako hodnotící kritérium nejnižší nabídkovou cenu, a zároveň určil, že nabídková cena nesmí být nižší než 1 Kč za 1 kg vypraného prádla, a to pod sankcí vyloučení ze zadávacího řízení.

V rámci této zakázky podala nabídku i První chráněná dílna s.r.o. (dále jen „PCHD“), která zaměstnává více než 25 zaměstnanců, z nichž má minimálně 50 % zdravotní postižení, a tím má PCHD dle § 101 odst. 4 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách (dále jen „ZVZ“) nárok na 15% zvýhodnění nabídkové ceny při hodnocení nabídek. PCHD tuto zakázku získala právě díky kombinaci zákonného zvýhodnění a fixace minimální nabídkové ceny zadavatelem. I když PCHD nabídla cenu vyšší než druhý uchazeč, který nabídl nejnižší možnou nabídkovou cenu, tedy právě 1 Kč za 1 kg vypraného prádla, po odečtení 15 % nedosahovala nabídková cena PCHD ani hodnoty 1 Kč za 1 kg prádla.

TI podala z důvodu svého přesvědčení o porušení ZVZ a z důvodu přesvědčení o diskriminačním jednání zadavatele podnět k ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže), ten v polovině září podnět vyhodnotil a zahájil se zadavatelem správní řízení. V tomto kontextu uvádíme, že aby ÚOHS zahájil správní řízení, musí mít důvodné podezření na porušení zákona.

ÚOHS rozhodl na základě podnětu TI, že se zadavatel dopustil porušení zákona a uložil mu pokutu 150 000 korun. Zajímavostí je, že zakázku měla získat dnes již nechvalně proslulá První chráněná dílna a její trestně stíhaný majitel Tomáš Horáček.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.