Jak si stojí české zbrojařské společnosti v etice a boji proti korupci?

Vydáno 13. 06. 2017

V roce 2016 zpracovala TI českou verzi mezinárodního Indexu zbrojních firem, který srovnával nastavení jejich etických a protikorupčních mechanismů. Metodika této analýzy vycházela ze zahraničního vzoru – prostřednictvím souboru 41 otázek jsme analyzovali veřejně dostupné dokumenty 23 českých zbrojních firem.

Index protikorupční odolnosti zbrojařských firem v ČR 2016 | zdroj: TI

Odpovědi jednotlivých zbrojních firem byly hodnoceny na dvoubodové škále, přičemž dosažení maximálního počtu bodů (82) představovalo ideální stav komplexního nastavení všech aspektů etické i protikorupční agendy. Podle bodového zisku byly subjekty řazeny do skupin A – F.

Analýza zkoumala pět oblastí nezbytných pro efektivní fungování protikorupční politiky zbrojních společností: vedení společnosti, risk management, nastavení vnitřních politik a směrnic, politiku školení a podporu zaměstnanců. Více informací zde.

Vteřiny TI: Milan Eibl – Index protikorupční odolnosti zbrojařských firem v ČR 2016 | zdroj: TI

Půl roku po vydání Indexu je patrný pozitivní přístup společností k lepšímu a otevřenějšímu nastavení protikorupčních politik. Příjemným překvapením byla aktivita zbrojních firem, které se rozhodly své etické a protikorupční mechanismy zveřejnit, a přispět tak k transparentnějšímu zbrojnímu prostředí i navzdory nezájmu ze strany sdružujících organizací.

V rámci ukončení projektu „Building Coalitions for Transparent Defence“ jsme se rozhodli vydat krátkou publikaci, která shrnuje hlavní závěry a zjištění Indexu. Zároveň představuje jednoduchý nástroj pro zhodnocení vlastní etické a protikorupční agendy a identifikaci slabých míst, a to i pro ty zbrojní firmy, které nejsou součástí žebříčku.

„Etický a protikorupční program není obchodním tajemstvím, tajným vojenským materiálem ani předmětem národní bezpečnosti. Je to veřejná zpráva o společnosti, kde není korupce vítána,“ říká Milan Eibl, analytik TI.

 

Ke stažení

Publikace: Index protikorupční odolnosti zbrojařských firem v ČR 2016

Publikace v angličtině: Defence Companies Anti-Corruption Index in the Czech Republic EN 2016

Transparency International ČR

Mapuje stav korupce v České republice a aktivně přispívá k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.

TI ČR těží z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispívá k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozuje TI-ČR bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.

Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy, např. kolem ROP Severozápad.

TI ČR se věnuje mimo jiné společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

Pokud chcete podpořit naši činnost, věnujte nám minutu času a pár kliknutí na online darovací bráně TI. Děkujeme!

 


Štítky: Mapování korupce , obrana a bezpečnost

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.