Jak se za tři roky propraly z Ruska do Česka tři miliardy?

Vydáno 30. 09. 2022

V srpnu letošního roku zveřejnila česká kancelář Transparency International (TI) ve spolupráci s mezinárodním partnerem v Ruské federaci investigativní případ popisující schéma, díky kterému se podařilo v Česku proprat mezi lety 2014 a 2016 tři miliardy korun. Jak pračka fungovala? A jak na ni kolegové v TI přišli? Více v novém dílu podcastu Stošestka.

Marek Chromý, šéf analytik TI a Lidia Marchenko, analytička TI | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz 

Pračka, na kterou naše investigace narazila je unikátní v několika směrech. Zaprvé kopíruje již známý systém praní špinavých peněz pomocí obchodních aktivit, tato větev schématu byla velmi podobná dříve odhalenému Bottle Laundromatu. 

Druhá však přinesla nová zjištění, přišlo se na zapojení ruských rozhodčích soudů, což je cesta, o které se dosud nevědělo a je otázkou, zda se jedná pouze o nástroj využívaný pro praní špinavých peněz pouze do České republiky nebo existují i jiné pračky na podobné bázi do dalších zemí. 

Do Stošestky tak přijali pozvání dva naši kolegové z TI Marek Chromý, vedoucí analytik Transparency a Lidia Marchenko, analytička TI, kteří se na odhalování schématu podíleli. 

Jak funguje takové odhalování a spolupráce napříč státy? Co pro ně bylo na této investigativní práci nejtěžší a jak vůbec pračka fungovala? Poslechněte si nový díl podcastu Transparency International. 

Stošestkou provází Martina Foldynová. 

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu. 

Poděkování za podporu

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání II. Děkujeme!

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.