Doporučení vládě: Jak vybrat kvalitního šéfa antimonopolního úřadu?

Aktualizováno 19. 10. 2020

Premiér Andrej Babiš po apelu Transparency International (TI), Rekonstrukce státu a Oživení přislíbil vybrat nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v otevřeném výběrovém řízení. Zákon požadavky na předsedu neupravuje. Společně s Rekonstrukcí státu jsme proto vládě zaslali doporučení, jak nastavit parametry výběrového řízení způsobem, aby z něj vzešel kvalitní předseda klíčové instituce.

Úřad vlády ČR  | zdroj: TI

Dlouholetý šéf ÚOHS Petr Rafaj k 1. prosinci rezignuje. Už bylo na čase. Rafaj je zapletený do řady korupčních kauz a zejména v posledních letech narušuje nezávislost a nestrannost ÚOHS. 

O možném nástupci se v posledních týdnech pouze spekulovalo. Jednání prezidenta, premiéra a ministra vnitra probíhala za zavřenými dveřmi a v médiích se objevovaly informace o možné politické dohodě. TI proto už v září společně s řadou organizací a expertů vyzvala vládu, aby nový předseda úřadu vzešel z otevřeného výběrového řízení. Vláda naši výzvu vyslyšela a premiér minulý týden oznámil, že výběrové řízení skutečně bude.

ÚOHS potřebuje kvalitního předsedu

ÚOHS je mocný úřad, který kontroluje veřejné peníze v řádech stamiliard. Disponuje silnými dohledovými pravomocemi a jeho činnost je vysoce odborná. V jeho čele by proto měl stát skutečný odborník a zároveň schopný manažer. Náplní práce předsedy je kromě řízení úřadu také posilování spolupráce s dalšími subjekty na národní i mezinárodní úrovni, podílí se však i na rozhodování o veřejných zakázkách v hodnotě desítek miliard ročně. Pokud chce vláda kvalitního předsedu, měla by náležitě přizpůsobit i výběrové řízení.

Funkční období předsedy je 6 let, nikdo nemůže být jmenován více než dvakrát a s funkcí se neslučuje členství v politické straně. Zákon o působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže však nároky dále nespecifikuje. Vládě jsme proto společně s Rekonstrukcí státu zaslali doporučení, jaké předpoklady by měli kandidáti naplňovat a jak výběrové řízení nastavit. 

Jak vybrat schopného nástupce Rafaje?

Kvalitní šéf ÚOHS by měl být zkušený expert s nejméně sedmiletou praxí v oblasti zadávání veřejných zakázek nebo hospodářské soutěže. Své manažerské schopnosti by měl doložit alespoň pětiletou zkušeností v řídících pozicích. Měl by dosahovat věku alespoň 30 let a ovládat angličtinu. Podmínkou by měla být také bezúhonnost a čisté lustrační osvědčení. 

Kandidát by měl prokázat dobré řídící a komunikační schopnosti, analytické myšlení a orientaci v klíčových právních předpisech ČR i EU. Úřad také potřebuje jasnou vizi pro budoucí rozvoj. Vhodným způsobem, jak v této oblasti uchazeče otestovat, je písemná práce na téma koncepce úřadu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. 

Výběrové řízení by přitom měla vést 5-7 členná komise, do které vláda jmenuje osoby, jejichž odbornost a morální vlastnosti zaručí výběr nejkvalitnějšího uchazeče. Součástí by mělo být veřejné slyšení, které bude možné sledovat online. Životopisy, záznam o průběhu výběru i výsledné pořadí uchazečů by měli být zveřejněny.

Doporučení k organizaci výběrového řízení na předsedu ÚOHS | zdroj: TI a Rekonstrukce státu

Úřad potřebuje systémovou reformu

Dlouhodobé problémy ÚOHS však nejsou jen důsledkem Rafajova vedení. Problém je systémový. Dohled nad veřejnými zakázkami nefunguje, české nastavení je v Evropě ojedinělé a korupčnímu jednání výrazně nahrává do karet. Rekonstrukce státu proto společně s TI prosazuje komplexní reformu úřadu. O našem společném návrhu reformy od jara jednáme s politiky. 

Úřad s kvalitním předsedou je prvním krokem ke zlepšení dohledu nad veřejnými zakázkami v Česku. Bez systémové reformy však může i nově vybraný předseda podlehnout politickým či byznysovým tlakům, které jsou v této funkci enormní. Více o reformě čtěte zde.


Projekty a kauzy: Nefunkční ÚOHS v síti politické korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

02/21

Protikorupční organizace Transparency International, Rekonstrukce státu, Oživení a Frank Bold volají po vypsání otevřeného výběrového řízení a přesoutěžení současných místopředsedů ÚOHS

1/21

TI společně s Rekonstrukcí státu a Oživení nominovala kandidáty do rozkladových komisí ÚOHS

12/20

Schůzka s novým předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou k připravované systémové reformě úřadu

11/20

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude mít nového předsedu. V netransparentním výběrovém řízení vláda vybrala preferovaného kandidáta Hradu právníka Petra Mlsnu

10/20

Výběrové řízení na nového předsedu ÚOHS není dostatečně transparentní ani otevřené upozorňuje společně TI, Rekonstrukce státu a Oživení

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.