TI vyzývá vládu: Nový předseda ÚOHS musí vzejít z otevřeného výběrového řízení

Vydáno 25. 09. 2020

Protikorupční organizace a experti vyzývají vládu, aby kandidáta na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vybrala na základě otevřeného výběrového řízení. Premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček, prezident Miloš Zeman ani současný předseda Petr Rafaj o probíhajících jednáních o možné výměně veřejnost neinformují. V případě Rafajovy rezignace by nemělo dojít k tomu, aby byl nový předseda ÚOHS opět vybrán čistě politicky, bez ohledu na odbornost a kvalifikaci.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | zdroj: KPR 

Vyzýváme vládu, aby nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže navrhla prezidentovi ČR na základě výsledku otevřeného výběrového řízení.

V současnosti probíhají jednání o možném konci Petra Rafaje v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle zákona má vláda předložit návrh na odvolání předsedy Úřadu a pokud jsou naplněny důvody k odvolání, prezident návrhu vyhoví. Na místo toho však probíhají jednání za zavřenými dveřmi. Kvůli mlčení hlavních aktérů nemá veřejnost žádné oficiální informace a je odkázána na spekulace o možné rezignaci předsedy Rafaje a politické dohodě o jeho nástupci.

Chápeme, že podle účinného zákona je výběr nového šéfa ÚOHS v pravomoci politiků, ale měl by se změnit způsob výběru směrem k posílení transparentnosti a důvěryhodnosti. 

Nový předseda by měl být vybrán na základě kritérií odbornosti, manažerských schopností a vize pro Úřad. Další čistě politické jmenování předsedy ÚOHS může vést k pokračování neblahého stavu a nízké kvality vedení úřadu s ohledem na vysoce odbornou povahu činnosti Úřadu, jeho silné dohledové pravomoci vůči veřejné správě i trhu a objemu kontrolovaných finančních prostředků v řádu stovek miliard korun.

Josef Karlický, vedoucí týmu Rekonstrukce státu

Pavel Franc, ředitel Frank Bold

Marek Zelenka, předseda Oživení

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR

Michal Bláha, předseda Hlídače státu

Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, Otevřená společnost

Jiří Skuhrovec, předseda EconLab

Marta Smolíková, předsedkyně Otevřené společnosti

Petr Lebeda, ředitel Glopolis

Edvard Outrata, bývalý vysoký státní úředník v ČR a Kanadě

Andrea Krchová, ředitelka Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR


Projekty a kauzy: Nefunkční ÚOHS v síti politické korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

03/21

Pozici místopředsedy pro hospodářskou soutěž opustil Hynek Brom, kterého nahradil dlouhodobý úředník ÚOHS Kamil Nejezchleb. Zároveň předseda Petr Mlsna oznámil, že od července 2021 bude nahrazena také místopředsedkyně pro veřejné zakázky Eva Kubišová, která ohrožovala kredibilitu úřadu.

02/21

Protikorupční organizace Transparency International, Rekonstrukce státu, Oživení a Frank Bold volají po vypsání otevřeného výběrového řízení a přesoutěžení současných místopředsedů ÚOHS

01/21

TI společně s Rekonstrukcí státu a Oživení nominovala kandidáty do rozkladových komisí ÚOHS

12/20

Schůzka s novým předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou k připravované systémové reformě úřadu

11/20

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude mít nového předsedu. V netransparentním výběrovém řízení vláda vybrala preferovaného kandidáta Hradu právníka Petra Mlsnu

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.