Jak překonat strach a nebát se promluvit o sexualizovaném násilí?

Vydáno 18. 07. 2023

Přinášíme záznam veřejné debaty Transparency International ČR (TI), která proběhla v pátek 23. června 2023 u příležitosti Mezinárodního dne whistleblowerů. Tématem bylo oznamování sexualizovaného násilí. Pozvání přijaly Johanna Nejedlová, Apolena Rychlíková a Ondřej Kopečný. Diskuzí provedla Zuzana Tvarůžková.

Zleva: Zuzana Tvarůžková, Johanna Nejedlová, Apolena Rychlíková a Ondřej Kopečný na debatě Překonat strach: Když promluvila | zdroj: TI

Při příležitosti oslavy Mezinárodní dne whistleblowerů jsme se rozhodli přinést do veřejného prostoru téma sexualizovaného násilí, které v posledních několika měsících v Česku přitahuje stále větší pozornost. Ne často se ale spojuje s oblastí korupce: zneužití pravomoci, podání oznámení, nebo nastavení kanálů pro oznamování. 

V TI jsem se proto tyto příliš nepropojená témata spojit rozhodli: a to nejen díky v Česku tolik neznámému pojmu „sextortion”.

Sextortion

Spojení slov „sex” a „extortion”, tedy vynucování nebo vymáhání sexuálních služeb ve vztahu k „protislužbě” jakou mohou být peníze, ale třeba taky zápočet na vysoké škole.

A právě o sextortion se mluví nejčastěji ve spojení se zeměmi třetího světa. Můžeme ale o něm hovořit i v Evropě a Česku. Sextortion spadá do oblasti korupce, ve které jsou disproporčně častěji obětmi ženy.

Do debaty v Kino Pilotů přijaly pozvání Apolena Rychlíková, novinářka publicistického serveru A2larm, která spolupracovala na článcích odkrývající kauzu Dominika Feriho od roku 2021, Johanna Nejedlová, zakladatelka a výkonná ředitelka organizace Konsent a Ondřej Kopečný, ředitel TI. 

Veřejná debata TI – Překonat strach: Když promluvila | zdroj: TI

Obecně vzato lze říci, že zkušenost s korupcí mají ženy a muži odlišnou. Disproporcionálně jsou ovlivněny třeba kvalitou veřejných služeb, které využívají jako primární osoby péče nejen o děti. Dopadá na ně tedy logicky více korupce i v této sféře – jde například o zdravotnickou péči. 

I přesto, že na ženy dopadají důsledky korupce silněji, ohlašují ji v menší míře než muži. Podle Position Paperu sekretariátu TI je jedním z důvodů nedůvěra žen v mechanismy a systémy oznamování. Tyto překážky jsou v případě sextortion ještě znásobeny přidáme-li do rovnice trauma a společenské a kulturní stigma, které se k sexuálnímu násilí váže.

Oznamovací kanály na tyto případy nejsou často připravené, podpora v oblasti protikorupčního jednání neumí pracovat s psychologickou pomocí obětem sexuálního násilí, a naopak platformy specializující se na tento typ pomoci, nemají přehled v oblasti korupce.  

Protínají se tu dvě velmi specifické a citlivé oblasti. Jsme rádi, že jsme se s Vámi na konci června právě k tomuto tématu sešli. Děkujeme za Vaši podporu.

Poděkování za podporu

Tato událost se konala díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání IIDěkujeme!


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.