Debata na Mezinárodní den boje proti korupci: Reflexe roku vlády Petra Fialy

Vydáno 20. 12. 2022

K Mezinárodnímu dni boje proti korupci jsme se sešli na debatě věnované především reflexi roku vlády pětikoalice v čele s Petrem Fialou (ODS). Jak bychom oznámkovali výsledek prvního roku vládnutí? Jak si Česko vedlo v roce 2022 na poli omezování korupce? Podívejte se na záznam debaty. Moderovala Marie Bastlová, redaktorka Seznam Zprávy a podcastu Ptám se já.

Jak si vede ČR a vláda Petra Fialy (ODS) v omezování korupce? | zdroj: TI, záznam z debaty Karlín On Air

Česká kancelář Transparency International (TI) každoročně pořádá při příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci 9. prosince debatu. Tentokrát na téma: „Jak si vede ČR a vláda Petra Fialy (ODS) v omezování korupce?“, která reflektuje dění v oblastí korupce za uplynulý rok.

Letos jsme se sešli v prostorech Vnitroblocku a v panelu hovořili o končícím roce 2022. Debaty se účastnili Martin Buchtík, ředitel agentury STEM, Eva Kotlánová, ekonomka působící na Katedře ekonomie a veřejné správy Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné a členka Dozorčí rady TI a ředitel TI Ondřej Kopečný. 

Hlavním tématem byly kroky vlády, která do úřadu nastoupila ke konci roku 2021 a ve svém programovém prohlášení boj proti korupci uváděla jako jednu ze svých priorit. Jako protikorupční byla vnímaná také veřejností. „Myslím, že se jí (pozn. vládě) moc nedařilo. Kdybychom byli ve škole, tak písemný projev a ústní projev (…) obojí bych dal tak za čtyři,“ uvedl v panelu ředitel TI.

„Můžeme se bavit o tom, co jsme aspoň očekávali. Že konečně po těch letech, kdy na druhé straně nebyl důvěryhodný partner, tak se budeme bavit o konkrétních zákonech, ať už třeba o regulaci lobbingu nebo ochraně oznamovatelů. A když se podíváme teď po roce, co je hotovo, tak není hotovo nic,” dodává. 

Záznam celé debaty si můžete pustit ve videu. Děkujeme, že podporujete naši práci a že se zajímáte o veřejné dění v České republice.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.