Přijetí Srbska do EU jako naděje pro místní demokracii. Co přinesla návštěva TI ČR v Bruselu?

Vydáno 20. 10. 2023

Zástupci Transparency International Česká republika spolu s Transparency International Srbsko navštívili v Bruselu klíčové představitele Evropské unie. Jednání se týkala přístupových rozhovorů Srbska do EU. Česká kancelář dlouhodobě spolupracuje se srbskou na tématu transparentnosti tamní politické soutěže.

Zástupci Transparency International ČR a Transparency International Srbsko v Bruselu | zdroj: TI ČR

V minulém týdnu se zástupci TI ČR (Jan Dupák a David Mulica) spolu s partnery z TI Srbsko (Nemanja Nenadić, Zlata Đorđević a Miloš Đorđević) zúčastnili advokač cesty do Bruselu. O český pohled a zkušenosti i poznatky kolegů z TI Srbsko byl v Bruselu mezi představiteli Evropského parlamentu i Evropské komise velký zájem.

Pozvánku k jednání přijali mimo jiné europoslanci Vladimír Bilčík (EPP – Slovensko), mj. zpravodaj Evropského parlamentu pro vztahy se Srbskem, Matjaž Nemec (S&D – Slovinsko), mj. člen delegace v parlamentním výboru pro stabilizaci a přidružení EU-Srbsko, Franc Bogovič (EPP – Slovinsko), mj. místopředseda delegace v parlamentním výboru pro stabilizaci a přidružení EU-Srbsko, a další poslanci Evropského parlamentu

Jednání rovněž proběhlo s vedoucím komisního oddělení pro Srbsko a Černou Horu Michaelem Millerem a jeho týmem (Generální ředitelství pro politiku sousedství a jednání o rozšíření – DG NEAR)

Další předčasné volby v Srbsku

Kromě transparentnosti politické soutěže a výsledků česko-srbské spolupráce naši kolegové z Bělehradu rovněž hovořili o dalším zásadním politickém vývoji v Srbsku, který má vliv na přístupové jednání Srbska do EU.

Země v čele s prezidentem Alexandarem Vučićem je v současnosti v období permanentní kampaně a zemi buďto v prosinci nebo úvodu nového roku čekají mimořádné parlamentní volby, které byly vyvolány v reakci na občanské protesty v květnu 2023 po tragických masových vraždách v Bělehradě a u Mladenovace.

„Mezi další zásadní témata diskuzí patřilo hodnocení přístupu státní správy k velkým investicím, a to konkrétně v případu specializované výstavy EXPO 2027 pořádané v Bělehradě, u které vláda navrhuje zcela vyloučit pravidla pro zadávání veřejných zakázek,” komentuje David Mulica, projektový manažer TI ČR.

„Nakonec je nutno dodat, že tématem číslo jedna v přístupových jednáních Srbska do EU je stále urovnání dlouholetého sporu s Kosovem. I o tom byla v Bruselu řeč,” uzavírá.

Naděje pro právní stát

Ze schůzky se zástupci Evropské komise si kolegové z Bělehradu odnesli jasný signál: občanská společnost v Srbsku musí na vládní představitele a státní správu nadále vyvíjet tlak tak, aby bez ohledu na vnitropolitickou situaci nebo dění v severokosovských regionech reagovali na co nejkonkrétnější podněty komise v přístupovém procesu.

Pokud se bude nadále dařit postupnými kroky reagovat na podněty unijních orgánů, dokáže se Srbsko v přístupovém procesu posouvat. Slovy našich kolegů z TI Srbsko: „EU je pro zemi jedinou nadějí a východiskem v boji za vládu práva a demokracie v zemi.”

Poděkování za podporu

Tento výstup vznikl v rámci projektu realizovaného z prostředků Ministerstva zahraničních věcí v rámci programu Transition Promotion.


Projekty a kauzy: Transparentní financování kampaní v Srbsku

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.