Bulharský antimonopolní úřad stopl transakci ČEZ v hodnotě až 9 miliard korun

Vydáno 19. 07. 2018

Zpravodajská agentura Reuters dnes přinesla zprávu o zastavení zahraniční transakce Skupiny ČEZ ze strany bulharského antimonopolního úřadu. Jedná se o závažnou komplikaci, která narušuje dlouhodobé snahy energetického giganta o prodej distribuční a prodejní sítě a následný odchod z Bulharska.

Budova Skupiny ČEZ | zdroj: iHNED.cz

Státem spoluvlastněný ČEZ (70 % podíl vlastní Česká republika) odsouhlasil prodej svých bulharských aktivit v předpokládané hodnotě téměř 9 miliard korun letos v únoru, a to společnosti Inercom Bulgaria EAD. Nejasnosti však vyvolávaly finanční, klientelistické a majetkové struktury právě kolem kupující firmy. Transparency International o těchto zjištěných informovala širokou veřejnost a média z kraje tohoto roku – více se dočtete zde.

Zatím jediné oficiální vyjádření k momentálnímu vývoji poskytl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž: „S rozhodnutím antimonopolního úřadu se musíme nejdříve podrobně seznámit a následně rozhodneme o dalším postupu.“ 

Aktuální situace tedy vyvolává místo odpovědí další otázky:

  • Jaké jsou důvody pro zastavení transakce ze strany antimonopolního úřadu?
  • Jak bude postupovat ČEZ, pokud se prokáže, že transakce byla zastavena z důvodu nejasností okolo společnosti Inercom?
  • Bude ČEZ zvažovat druhou nabídku od indické společnosti India Power?
  • A jak dopadlo samotné vyšetřování v souvislosti se zmíněným únikem informací z ČEZ? 

„Celý vývoj byl na české lokální úrovni ovlivněn politickými tahanicemi, které se projevily i únikem informací o prodeji bulharských aktiv. Pro pochopení celého příběhu by proto mělo být i ukázáno, jaké jsou výsledky vyšetřování,“ říká David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.