Blog Milana Eibla: Alena Schillerová opomíjí, co má její ministerstvo vlastně v gesci

Vydáno 21. 09. 2020

V květnu tohoto roku, v době nouzového stavu zapříčiněného COVID-19, se Transparency International (TI) obrátila otevřeným dopisem na Ministerstvo financí ČR (MF) a ministryni Alenu Schillerovou. V něm TI vyjádřila znepokojení nad vládními podpůrnými programy a nákupy v době pandemické.

Milan Eibl, vedoucí analytik TI | zdroj: TI

Odpovědi se nám dostalo až po třech měsících v srpnu, a po několika veřejných urgencích, jak na sociálních sítích, tak v mediích, kdy ta úspěšná zmínka o nekomunikaci MF patrně padla na úrodnou půdu až z úst kolegy Petra Leyera v Otázkách Václava Moravce. Následně v úterý jsme dostali do datové schránky odpověď od ministryně Schillerové. A co v ní stojí?

Alena Schillerová už v začátku alibisticky zužuje gesci podpor, které pod sebou MF má, aby mohla tvrdit, že vlastně nic z toho není možné „ulejt“ do daňových rájů. Přesto, jak v dalších bodech náhle potvrzuje, má MF především gesci nad AML (problematikou praní špinavých peněz). Tím pádem by ale mělo být aktivní při nastavování podmínek čerpání veřejných financí i na jiných ministerstvech – kam především mířil náš dopis.

Ačkoliv oceňujeme přítomnost českých zástupců na nejrůznějších jednáních v oblasti daňových rájů, daňové problematice a dalších tématech , tak zatím aktivní přístup k odlévání zisků do anonymních struktur (nikoliv pouze daňových rájů, ale třeba i svěřenských fondů) chybí a problematika daňových úniků je MF neustále zužována na DPH (už od dob EET).

V tomto ohledu je jediný výsledek samovolný odliv firem z daňových rájů, který ale chápeme spíše jako reakci na reputační riziko mít domicil v offshoru, než jakýkoliv výsledek snažení vlády.

Hra na evidenci skutečných majitelů

Přešlapování v této problematice ukazuje i současný vývoj kolem „pouhé“ transpozice zákona o evidenci skutečných majitelů (ESM), kdy se vede hraná debata o jinak jasném přístupu k rozkrývání korporací ve svěřenských fondech. Zde je smutné, že MF nijak aktivně nepodporuje znění směrnice, ačkoliv bylo tím, kdo v rámci připomínkového řízení korektně upozornilo na chybějící část.

Mimochodem, právě ministryní zmiňované FATF poskytuje jasné vodítko pro rozkrývání skutečného majitele. Proto je s podivem, že naše účast na těchto platformách nemá za následek jasné transponování evropské směrnice AML.

Dále je bohužel zcela upozaděna problematika čerpání veřejných financí v krizových situacích, popř. nouzovém stavu, kde ministerstva z velké části rezignovala na jakékoliv kontroly potenciálních dodavatelů. Vzhledem k tomu, že sama ministryně správně ubezpečuje o nutnosti rychlosti zabezpečení, a to především zdravotních rizik, tak mělo mít MF dost času nastavit efektivní a včasnou podporu pro občany a zasažené firmy.

Bohužel, stejně tak jako v kritickou dobu vázla rychlá ekonomická pomoc, existují obavy, jak ve skutečnosti je pojímán boj proti vyvádění peněz do daňových rájů či skrývání vlastnictví. O tom se možná naneštěstí budeme moci přesvědčit v nadcházejících měsících.

Autorem je vedoucí analytik TI.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.