Blog Jana Dupáka: „Odchod Rafaje jako první krok k nezávislému antimonopolnímu úřadu“

Vydáno 12. 10. 2020

Po dlouhém volání protikorupčních organizací konečně k 1. prosinci rezignuje předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Bývalý poslanec ČSSD zastával funkci předsedy více než 11 let, druhý mandát mu měl skončit v červnu příštího roku. Jenže na spočítání jeho korupčních kauz nestačily už ani prsty na obou rukou.

Jan Dupák, právník TI | zdroj: TI

Poslední kauzy ani nevzbuzovaly větší ohlas, přestože by i samy o sobě byly v právním státě důvodem pro odvolání předsedy jednoho z nejmocnějších úřadů v zemi. ÚOHS totiž dohlíží zároveň na hospodářskou soutěž, tedy kartely nebo spojování firem, i na veřejné zakázky, což představuje stovky miliard korun ročně.

Předsedu ÚOHS jmenuje a odvolává na návrh vlády prezident. Zákonné důvody pro odvolání Rafaje naplnila už první kauza nazvaná Stoka, která vypukla v březnu loňského roku. Ani přes podezření na přímé zapojení do korupční sítě vláda nikdy odvolání Rafaje nenavrhla a prezident jej začal veřejně hájit.

Nakonec byl tlak protikorupčních organizací v čele s Transparency International i dalších natolik silný, že byl Rafaj donucen k rezignaci. Neudržitelná je také pozice současné místopředsedkyně Evy Kubišové, která byla pravou rukou Rafaje nejen na úřadě, ale také v prošetřovaných kauzách.

Změna ve vedení však automaticky neznamená, že bude antimonopolní úřad silným a nezávislým. Dlouholeté vedení úřadu Petrem Rafajem se podepsalo na stavu instituce. ÚOHS je především v oblasti veřejných zakázek uzavřený sám do sebe, s laickou i odbornou veřejností komunikuje minimálně.

Postupně se mu podařilo snížit počet případů, kterými se musel zabývat, na naprosté minimum. Pasivní úřad vyhovuje těm, kdo se snaží zadat zakázku známému, a na druhou stranu starostové, další zadavatelé či neúspěšní uchazeči potřebnou pomoc nedostávají. Chybně zadané zakázky přitom představují zmařené nebo zpožděné investice, někdy i ztráty dotačních příležitostí.

ÚOHS musí být reformován

Nový předseda bude muset rychle učinit kroky, aby reputaci a fungování ÚOHS alespoň trochu zlepšil. Rozhodně musí být nastaveno transparentní fungování poradního sboru pro druhý stupeň rozhodování, tzv. rozkladových komisí. Dále je na místě otevřít úřad vnějšímu světu, začít komunikovat s účastníky trhu veřejných zakázek a nebránit zaměstnancům ÚOHS v takové komunikaci.

Další nezbytné změny ve fungování ÚOHS už lze provést jen zákonem. ÚOHS musí být reformován tak, aby už předseda nemohl ze své pozice ovlivňovat běžící řízení. Rozhodovat by měl kolektivní orgán, nejlépe v jednom stupni.

Protikorupční organizace Transparency International, Oživení a Rekonstrukce státu připravily návrh zákona, kterým by se ze současného ÚOHS vydělila zakázková část do samostatného úřadu. Na základních obrysech takovéto reformy se zatím shodli zástupci politiků z ANO, Pirátů, KDU-ČSL a STAN.

Předseda takto významného úřadu, který hlídá investice celé veřejné správy, by měl být navíc vybírán v otevřeném výběrovém řízení, nikoliv na základě zákulisních politických dohod, o čemž svědčí zmínky o kandidátovi Hradu Petru Mlsnovi. Ve výběrovém řízení by bylo možné najít odborníka s morálním kreditem, který má vizi, jak by se mělo na soutěž a zakázky účinně dohlížet. Naopak dalšího Rafaje a ovlivňování řízení o miliardových zakázkách si Česká republika nemůže dovolit.

Autorem je právník TI.


Projekty a kauzy: Nefunkční ÚOHS v síti politické korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

03/21

Pozici místopředsedy pro hospodářskou soutěž opustil Hynek Brom, kterého nahradil dlouhodobý úředník ÚOHS Kamil Nejezchleb. Zároveň předseda Petr Mlsna oznámil, že od července 2021 bude nahrazena také místopředsedkyně pro veřejné zakázky Eva Kubišová, která ohrožovala kredibilitu úřadu.

02/21

Protikorupční organizace Transparency International, Rekonstrukce státu, Oživení a Frank Bold volají po vypsání otevřeného výběrového řízení a přesoutěžení současných místopředsedů ÚOHS

01/21

TI společně s Rekonstrukcí státu a Oživení nominovala kandidáty do rozkladových komisí ÚOHS

12/20

Schůzka s novým předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou k připravované systémové reformě úřadu

11/20

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude mít nového předsedu. V netransparentním výběrovém řízení vláda vybrala preferovaného kandidáta Hradu právníka Petra Mlsnu

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.