Babišovo Čapí hnízdo získalo dotace neoprávněně

Vydáno 17. 03. 2016

Nedělní pořad 168 hodin České televize přinesl reportáž mapující aktuálně nejdiskutovanější farmu v České republice.

RB ve 168 hodin

Radim Bureš, programový ředitel TI, v pořadu 168 hodin | zdroj: Česká televize

Kauza Čapí hnízdo je zřejmě projekt, který může Andreji Babišovi zlomit politický vaz. V roce 2008 žádala o dotace ve výši 54 mil. Kč z evropských peněz firma Farma Čapí hnízdo. Tvářila se přitom  jako malá firma, aby vyhověla podmínkám dotace.

Ve skutečnosti  ale projekt, jak vše nasvědčuje, vznikl v hlavě Andreje Babiše, majitele Agrofertu a současného vicepremiéra české vlády. V dokumentu České televize Matrix AB sám Babiš prohlásil, že Čapí hnízdo je nejlepší projekt, který kdy vymyslel.

Již od ledna 2016 se o Čapí hnízdo zajímá nejen Česká policie, ale i bruselský OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům). James Sweeney, ředitel vyšetřování pro zemědělské a strukturální fondy, potvrdil, že již na konci ledna tohoto roku OLAF zahájil vyšetřování konkrétního projektu, který je součástí skupiny Agrofert.

Areál farmy patří společnosti Agrofert Andreje Babiše, a to prostřednictvím firmy ZZN Pelhřimov a.s., resp. její dceřiné společnosti ZZN Agro Pelhřimov. Ta v roce 2007 změnila své akcie na anonymní, čímž se z Agrofertu navenek vydělila. V roce 2008 se přejmenovala na firmu Farma Čapí hnízdo a v té době žádá o evropské dotace určené jen pro malé a střední firmy.

Agrofert se k Čapímu hnízdu přihlásil až v roce 2014 po vypršení pětileté lhůty určené dotací. Radim Bureš, programový ředitel Transparency International, kauzu Čapí hnízdo komentoval se slovy, že jestliže se o dotaci hlásí součást konglomerátu, která se pro konkrétní účel osamostatní a poté se opět připojí, tak se jednoznačně setkáváme s obejitím dotačních pravidel a neoprávněným získáním dotace.

Úlohy Andreje Babiše v projektu Čapího hnízda se v průběhu let dle jeho vlastních slov neustále proměňovaly. V roce 2010 se označil za strategického partnera. V dalším vyjádření tvrdil, že jeho firma uzavřela strategické partnerství s Čapím hnízdem ještě před udělením dotace.

Dlouhou dobu se k Čapímu hnízdu raději nevyjadřoval vůbec, anebo velmi mlhavě. Vše vysvětloval tím, že jej vlastní nějaká firma, která je součástí jeho holdingu. Podle obchodního rejstříku ho však Agrofert vlastnil již v roce 2005 a dohlížel na něj tehdejší předseda představenstva firmy ZZN Pelhřimov a.s. Jaroslav Faltýnek, pravá ruka Andreje Babiše, který se k celé věci rovněž odmítá vyjadřovat.

Záznam pořadu můžete spustit on-line na webu České televize.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Štítky: Mapování korupce , Hospodárnost veřejných rozpočtů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.