Babišovo Čapí hnízdo získalo dotace neoprávněně
Nedělní pořad 168 hodin České televize přinesl reportáž mapující aktuálně nejdiskutovanější farmu v České republice.
Radim Bureš, programový ředitel TI, v pořadu 168 hodin | zdroj: Česká televize
Kauza Čapí hnízdo je zřejmě projekt, který může Andreji Babišovi zlomit politický vaz. V roce 2008 žádala o dotace ve výši 54 mil. Kč z evropských peněz firma Farma Čapí hnízdo. Tvářila se přitom jako malá firma, aby vyhověla podmínkám dotace.
Ve skutečnosti ale projekt, jak vše nasvědčuje, vznikl v hlavě Andreje Babiše, majitele Agrofertu a současného vicepremiéra české vlády. V dokumentu České televize Matrix AB sám Babiš prohlásil, že Čapí hnízdo je nejlepší projekt, který kdy vymyslel.
Již od ledna 2016 se o Čapí hnízdo zajímá nejen Česká policie, ale i bruselský OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům). James Sweeney, ředitel vyšetřování pro zemědělské a strukturální fondy, potvrdil, že již na konci ledna tohoto roku OLAF zahájil vyšetřování konkrétního projektu, který je součástí skupiny Agrofert.
Areál farmy patří společnosti Agrofert Andreje Babiše, a to prostřednictvím firmy ZZN Pelhřimov a.s., resp. její dceřiné společnosti ZZN Agro Pelhřimov. Ta v roce 2007 změnila své akcie na anonymní, čímž se z Agrofertu navenek vydělila. V roce 2008 se přejmenovala na firmu Farma Čapí hnízdo a v té době žádá o evropské dotace určené jen pro malé a střední firmy.
Agrofert se k Čapímu hnízdu přihlásil až v roce 2014 po vypršení pětileté lhůty určené dotací. Radim Bureš, programový ředitel Transparency International, kauzu Čapí hnízdo komentoval se slovy, že jestliže se o dotaci hlásí součást konglomerátu, která se pro konkrétní účel osamostatní a poté se opět připojí, tak se jednoznačně setkáváme s obejitím dotačních pravidel a neoprávněným získáním dotace.
Úlohy Andreje Babiše v projektu Čapího hnízda se v průběhu let dle jeho vlastních slov neustále proměňovaly. V roce 2010 se označil za strategického partnera. V dalším vyjádření tvrdil, že jeho firma uzavřela strategické partnerství s Čapím hnízdem ještě před udělením dotace.
Dlouhou dobu se k Čapímu hnízdu raději nevyjadřoval vůbec, anebo velmi mlhavě. Vše vysvětloval tím, že jej vlastní nějaká firma, která je součástí jeho holdingu. Podle obchodního rejstříku ho však Agrofert vlastnil již v roce 2005 a dohlížel na něj tehdejší předseda představenstva firmy ZZN Pelhřimov a.s. Jaroslav Faltýnek, pravá ruka Andreje Babiše, který se k celé věci rovněž odmítá vyjadřovat.
Záznam pořadu můžete spustit on-line na webu České televize.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru
Aktuální stav
Kostelecké uzeniny z holdingu Agrofert nedostanou dotaci ve výši 70 milionů korun, soud totiž pravomocně potvrdil střet zájmů Andreje Babiše.
Firma Vodňanská drůbež z holdingu Agrofert neměla nárok na dotaci 75 milionů korun. Expremiér Babiš byl ve střetu zájmů, rozhodl soud.
Bývalý předseda vlády Andrej Babiš a šéf ANO se rozhodl zrušit svěřenský fond, kam dříve vložil koncern Agrofert.
Městský soud v Praze potvrdil střet zájmů Andreje Babiše.
Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.