Ani 10 měsíců od tornáda není Jihomoravskému kraji jasné, jak naloží s poničeným domovem pro seniory v Hodoníně

Vydáno 24. 04. 2022

Hodonínský domov pro seniory S – centrum, který provozuje příspěvková organizace Jihomoravského kraje, byl ve čtvrtek 24. června 2021 poničen tornádem, které se oblastí prohnalo. Od přírodní katastrofy dnes uběhlo přesně 10 měsíců a kraj stále nemá jasno v tom, jak by mělo být s budovou dále naloženo.

S – centrum Hodonín | zdroj: ČTK, fotografie: Michaela Říhová

Odhady nákladů na opravy nebo výstavbu nového objektu se pohybují na úrovni spekulací, Jihomoravský kraj naší protikorupční organizaci Transparency International (TI) neposkytl žádný podklad obsahující jakékoliv podrobnější informace.

Do dnešního dne se tak nepodařilo rozptýlit pochybnosti o tom, zda rozhodování o prodeji či opravě poškozené veřejné budovy naha zakrýt chyby při zvládání nenadálé situace či dokonce něčí soukromé majetkové zájmy.

Poté, co se budova S – centra stala po zásahu tornáda neobyvatelnou, muselo být přibližně 150 seniorů přesunuto do okolních zařízení a všech téměř 100 zaměstnanců dostalo v loňském roce výpověď.

Veřejné výstupy dokládají, jak odpovědní radní Jihomoravského kraje Vladimír Šmerda (ODS), radní pro oblasti investic, infrastruktury a majetku, a Jana Leitnerová (Piráti), radní pro oblast sociální a rodinné politiky, tak ředitel příspěvkové organizace S – centrum Hodonín Václav Polách (exčlen ČSSD) hovořili o plánované opravě S – centra. Nyní je jako náhrada zmiňováno vybudování nového domovu pro seniory v Rohatci, jehož cenu kraj odhaduje na více než 460 milionů korun.

Škodu za 400 milionů korun neumí kraj vysvětlit

Na radní Jihomoravského kraje jsme se proto obrátili s otázkami o budoucím osudu S – centra a k podrobnostem o zvažovaných variantách 10. února tohoto roku. Zajímalo nás především to, jak má být s budovou dále naloženo, jak byly využity peníze ze sbírek a dotací na řešení dopadů tornáda, a především z čeho kraj vychází při posuzování výhodnosti jednotlivých variant dalšího nakládání s budovou.

Dopis TI ze dne 10. února 2022 směřovaný Radě Jihomoravského kraje | zdroj: TI

Odpovědi jsme se dočkali až po více než dvou měsících 20. dubna, a to od hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL), který nám tím předal odpovědi projednané radou Jihomoravského kraje. Bylo potvrzeno, že definitivní rozhodnutí o budoucnosti S – centra nepadlo.

Z odpovědi hejtmana je zřejmé, že je pro kraj nyní prioritou spíše výstavba nového objektu. Odpověď nijak nevyjasnila, co se má v případě výstavby nového domova pro seniory stát se stávající budovou. Škody na ní byly vyčísleny na 400 milionů korun. Kraji se ale nepodařilo vysvětlit a už vůbec ne doložit, z čeho tento odhad vychází, přestože jsme o to výslovně požádali.

Odpověď Rady Jihomoravského kraje ze dne 20. dubna 2022 směřovaná TI | zdroj: Jihomoravský kraj

Fotografie S – centra Hodonín byly součástí odpovědi Rady Jihomoravského kraje | zdroj: Jihomoravský kraj

Je pochopitelné, že zásah tornádem byl nepředvídatelnou situací, jejíž řešení bylo nečekanou výzvou. Ze všech fotografií a videí je ale i lajkům zřejmé, že budova nebyla ‚totálně zdevastovaná‘ nebo ‚zničena‘, jak opakovaně tvrdí vedení kraje i S – centra,“ říká právník TI Jan Dupák.

Odpovědní krajští radní nejsou schopní poskytnout jakékoliv hmatatelné informace o tom, z čeho vycházejí při svém rozhodování o dalším osudu S – centra Hodonín, jednoho z dříve nejmodernějších domovů pro seniory v Česku. Po téměř roce bychom u stamilionové investice očekávali mnohem významnější posun a především více dostupných informací“ doplňuje.

TI bude nadále celou kauzu týkající se S – centra Hodonín a připravovaného projektu na výstavbu nového domova pro seniory v Rohatci pečlivě monitorovat.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.