Transparency International vyzývá Poslaneckou sněmovnu, aby schválila zákon o registru smluv ve znění svého původního usnesení
Poslanecká sněmovna bude v úterý 24. listopadu hlasovat o senátní verzi zákona o registru smluv. Senátní návrh odstranil ze zákona nejdůležitější podmínku jeho efektivnosti – neplatnost smlouvy v případě nezveřejnění. Transparency International Česká republika (TI) vyzývá Poslaneckou sněmovnu, aby senátní návrh odmítla a potvrdila svoje původní usnesení z 18. září.
Mimořádný briefing TI k zákonu o registru smluv | zdroj: TI
Zákon o registru smluv představuje jednoduchý, leč účinný nástroj občanské kontroly veřejné správy a jejího nakládání s finančními prostředky. Zavedení principu neplatnosti nezveřejněné smlouvy představuje jednoduché řešení, které je dostatečně účinné a zároveň odstraňuje zbytečnou byrokracii.
Zákon byl intenzivně připravován již rok a půl. V rámci diskusí se dosáhlo vhodného kompromisu. Podařilo se zejména odstranit obavy státních a obecních firem z narušení obchodního tajemství, reagováno bylo i na obavy malých obcí z nadměrné administrativy. Kompromisní návrh byl přijat Sněmovnou dne 18. září 2015.
Senát následně na svém jednání 22. října návrh zákona odmítl a vrátil Sněmovně vlastní znění zákona. V něm je princip neplatnosti nezveřejněných smluv nahrazen klasickou byrokratickou správní sankcí, která se již v minulosti ukázala jako ne příliš účinná.
TI proto vyzývá Sněmovnu, aby senátní návrh odmítla a potvrdila svoji původní verzi z 18. září.
„Zákon nepředstavuje pouze další opatření k předcházení korupce. Je zejména významným nástrojem demokratické kontroly orgánů veřejné moci. Ve svém důsledku může posílit tolik pošramocenou důvěru veřejnosti v politiky. Neustálé změkčování zákona ukazuje, že některým poslancům a senátorům demokratická kontrola příliš nevyhovuje,“ říká k tomu Radim Bureš, programový ředitel TI.
„Kromě odstranění velmi jednoduché a efektivní sankce neplatnosti a jejího nahrazení neefektivním správním trestáním, přidali senátoři výjimky, které nejenže problémy neřeší, ale navíc vytváří nové. Předchozí verze se snažily pracovat se zákonem o svobodném přístupu k informacím, který je dobře podpořen judikaturou. Nyní se ale např. váže zveřejnění smluv na použití tzv. financí z veřejných rozpočtů, jejichž definice není zřejmá a vnáší právní nejistotu,“ upřesňuje Petr Leyer, právník TI.
„Neobstojí argument, že princip neplatnosti by mohl způsobit chaos ve smluvních vztazích. Občané mají právo očekávat bezchybný výkon veřejné správy, tak jako bezchybný výkon činnosti očekáváme od lékařů, pilotů, hasičů či dalších profesí,“ dodává Radim Bureš.
Ke stažení:
Fotky z tiskové konference zobrazíte na našem Facebooku.
Celé znění tiskové zprávy.
Podívejte se, jak o briefingu informují média:
ČTK – Farský a iniciativa varují před senátní verzí registru smluv
Deník.cz – Senát chce z normy o registru smluv vyjmout důležitou podmínku, varuje Farský
Blesk.cz – Před senátní verzí registru smluv varují někteří poslanci i hnutí
Radio Prague – Corruption watchdog says anti-fraud flagship proposal has been gutted
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru