Stošestka: Jak se perou ruské špinavé peníze v Česku?
Ruská agrese a probíhající válka na Ukrajině významně nasvítily boj proti praní špinavých peněz (anglicky: anti-money laundering – AML). Jak se tedy v ČR perou špinavé peníze, nejen ty ruské? Je vůbec problematika AML ukotvena v české a evropské legislativě? Jak samotné praní funguje? Proč se vůbec říká “vyprat” peníze? A co konkrétně v této věci dělá Transparency International (TI)?
Marek Chromý | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz
Na otázky v našem podcastu Stošestka odpovídá analytik TI Marek Chromý, který se tématu praní špinavých peněz dlouhodobě věnuje.
V rozhovoru také probereme Finanční analytický úřad (FAÚ), klíčovou českou instituci, která praní špinavých peněz řeší. FAÚ totiž bude brzy čekat obměna vedení. I kvůli tomu jsme psali otevřený dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS).
Transparency International (TI) posílá otevřený dopis premiérovi @P_Fiala (@ODScz). pic.twitter.com/0ynAPTIV8X
— Transparency International ?? (@Transparency_CZ) March 18, 2022
Twitter účet TI | zdroj: Twitter
Co to tedy praní špinavých peněz vůbec je? Proč je dohledávání toků peněz často velmi složité? Jaké máme v Česku vazby v tomto ohledu k Rusku a dalším státům? A kdo je to Laundro-Man? Více v novém díle Stošestky. Moderuje Martina Foldynová.
Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public.
Poděkování za podporu
Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání II. Děkujeme!
Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru