Výplaty sociálních dávek v ohrožení. Od 13. února není zajištěno fungování IT na MPSV. Maláčové ministerstvo uvažuje o zadání stamilionové zakázky z ruky
Hlavním dodavatelem IT služeb pro Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) je už od roku 1993 společnost OKsystem. Tato spolupráce je dlouhodobě kritizována jako předražená a neefektivní. Situaci komplikuje problém tzv. vendor lock-inu (tj. závislosti zadavatele na poskytování služeb ze strany konkrétního dodavatele). MPSV fungování stávajících systémů za nevýhodných podmínek neustále prodlužuje.
Jana Maláčová, ministryně MPSV | fotografie: Petr Hloušek, Právo
Za poslední čtyři roky se ministerstvu nepodařilo zajistit nové IT systémy, proto v září 2020 vypsalo veřejnou zakázku na výběr provozovatele těch stávajících, a to na další tři roky za předpokládanou cenu 600 milionů korun. Uzavření smlouvy s vítězem tendru bylo plánované v listopadu minulého roku. Dodnes se však dle veřejných zdrojů nepodařilo nového dodavatele vysoutěžit, přestože zbývá už jen 5 dní do ukončení aktuálního kontraktu prodlouženého dodatkem s OKsystemem v prosinci 2020.
Ohrožena je tak výplata nepojistných sociálních dávek, např. příspěvků na péči, doplatků na bydlení, dávek pro osoby se zdravotním pojištěním, nebo také výplaty pěstounských podpor. Ke zpožděním dochází i přesto, že premiér Andrej Babiš (ANO) označil vyřešení situace za prioritní úkol ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), a to ve více než deseti dopisech zasílaných ministryni už od roku 2018.
MPSV se několikaletou neschopností vyřešit tento problém dostalo do situace, kdy má jen tři relevantní možnosti, jak nyní může postupovat, aby systém úplně nezkolaboval:
- vybere nového dodavatele ve standardním řízení a ten převezme provoz, což je však vzhledem k časovému horizontu nereálné,
- opět prodlouží smlouvu s OKsystemem dalším dodatkem, avšak i tento postup je problematický – jednalo by se o pouhé odložení problému o maximálně pár měsíců a dodavatel by dále poskytoval služby, jejichž ukončení se předpokládalo již před více než 5 lety,
- zadá zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění.
Poslední možností se MPSV viditelně zabývá, neboť před dvěma týdny zveřejnilo objednávku právních konzultací od advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS ohledně možnosti: „zajištění podpory provozu a rozvoje OKaplikací pro MPSV formou jednacího řízení bez uveřejnění“. Ministerstvo zřejmě uvažuje o tom, že opět zadá zakázku takzvaně „z ruky“ stávajícímu dodavateli – společnosti OKsystem.
Zadávat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění (JŘBU) je z principu možné pouze z důvodu krajní naléhavosti. Případně je možné využít výjimky ze zákona v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem.
Ani jedna z těchto výjimek by neměla dopadat na problematickou situaci, do které se ministerstvo dostalo vlastní vinou (tj. nezprovoznění systémů nových nebo alespoň výběr nového provozovatele systémů stávajících). Ke stejnému kroku v takřka totožné situaci se v minulosti uchýlilo i Ministerstvo dopravy při řešení mýtného tendru. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prohlásil tuto praxi za nezákonnou.
Kromě problémů s konkrétní zakázkou není MPSV schopno řešit ani personální obsazení klíčového postu pro IT otázky. Po téměř roce zůstává stále neobsazeno místo náměstka sekce ekonomické a IT. Toho posledního, Jana Baláče, obvinila policie z pletich při zadání veřejné zakázky právě na IT systémy na MPSV. Dodnes je sekce vedena pouze na základě pověření k zastupování chybějícího náměstka.
„MPSV dlouhodobě není schopné řešit problém s fungováním IT systémů. Kvůli závislosti na jednom dodavateli utrácí ministerstvo miliardy korun, které by bylo možné využít efektivněji. Bohužel resort MPSV není schopný situaci vyřešit a pouze opakovaně prodlužuje stávající kontrakty, což jen oddaluje potenciální kolaps systému podpor,“ shrnuje celý případ Jan Dupák, právník TI.
Ve čtvrtek 18. února se má situací zabývat sněmovní výbor pro sociální politiku.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru