9 lidí, včetně exministra Karla Březiny, bylo obžalováno za manipulace se sportovními dotacemi. TI je iniciátorem celé kauzy

Vydáno 20. 07. 2022

Za nezákonné manipulace se sportovními dotacemi na Magistrátu hlavního města Prahy (MHMP) bylo obžalováno devět lidí. Informaci přinesl zpravodajský server Seznam Zprávy. Kromě bývalého ministra Zemanovy vlády Karla Březiny (ČSSD) nebo expředsedy magistrátního výboru pro sport a volný čas Antonína Lébla půjdou před soud také současní pražští zastupitelé Jan Wolf (KDU–ČSL), Miloš Růžička (STAN) či Stanislav Nekolný (ANO) nebo někdejší vedoucí magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová.

Karel Březina (ČSSD) | fotografie: Filip Jandourek

Obžaloba byla podle mluvčího Městského soudu v Praze Aleše Cimbaly podána pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a také porušení povinnosti při správě cizího majetku. 

Jedná se o kauzu, kterou v roce 2017 odstartovala naše protikorupční organizace Transparency International (TI), a to díky podnětu od oznamovatele. 

„Toto je zřejmě největší regionální korupční kauza týkající sportovních dotací. Do schématu byla zapojena celá řada úředníků a politiků napříč spektrem,“ vysvětluje právník a člen Správní rady TI Petr Leyer. „Nikdo logicky vinu necítí. Nepsaná dohoda byla prostě taková, že se na dotace některým nesahá a do pokladů se ‚nevrtá‘. Spokojeni pak jsou všichni,“ dodává. 

Podcast Stošestka | zdroj: TI 

Co říkají důkazy?

Z dostupných dokumentů a nahrávek, které měla TI k dispozici, bylo patrné, že některé projekty byly před hodnocením komisí politiky označené jako ty, které mají dostat více bodů a mají tedy být schválené. Z tohoto důvodu jsme se v minulosti obrátili na orgány činné v trestním řízení. 

Tři ze zmanipulovaných dotací jsou z listopadu 2019 a týkají se klubu plážového volejbalu obžalovaného Antonína Lébla, spolek TJ ABC Braník pak díky účelové úpravě bodového hodnocení žádosti získal podle policie 500 tisíc korun. Stejnou částku pak, také díky zpětné úpravě hodnocení, získal SK RSF Praha.  

Celý systém popsaný například v trestním oznámení TI připomíná podobnou kauzu stamilionových dotačních podvodů, ve které byl minulý rok nepravomocně odsouzen fotbalový boss Miroslav Pelta a bývalá náměstkyně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Simona Kratochvílová.  

Právě Karel Březina a Soňa Fáberová byli dokonce v souvislosti s kauzou Pelta nakrátko zadrženi policií. Březina byl dokonce svědkem u přelíčení, ale odmítl v této souvislosti vypovídat s odkazem na to, že by si mohl způsobit trestní stíhání. 

„Stejně jako na MŠMT si sportovní svazy a kluby myslí, že dotace jsou vlastně od začátku jejich a že musí politikům a úředníkům pomoci, aby je náhodou nepřidělili špatně. Manipulace se na magistrátu bezpochyby děly. Jsem ale zvědavý, jaké důkazy se podařilo shromáždit a jestli budou stačit na odsouzení. Každopádně nás čeká s téměř jistými odvoláními ještě pár let soudního procesu,“ komentuje aktuální vývoj Petr Leyer. 

Korupční víceboj | zdroj: TI

Další informace o naších aktivitách souvisejících s korupcí ve sportu se dozvíte na našem kampaňovém webu korupcniviceboj.cz 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.