Volební kampaně popáté, pošesté, klapka!

Publikováno: 10. května 2018

Téma voleb hýbalo Českou republikou od loňského léta až do letošního ledna. Na podzim jsme volili do Poslanecké sněmovny, na začátku roku jsme vybírali hlavu státu. Uniknout masivní vlně kampaní se u nás podařilo asi málokomu.

Transparentní volby | zdroj: www.transparentnivolby.cz

Českou republiku i přes omezení stále obléhají billboardy s politickými proklamacemi a sliby, televize jsou plné debat s politiky, sociální sítě se hemží usměvavými videi či rozzlobenými varováními.

 

Kampaň nekampaň

Teď trochu konkrétněji. Vzpomínáte na diskuse v souvislosti s otázkou, co je a co není předvolební kampaň? Na vydávání publikací, které před volbami okatě propagovaly strany či kandidáty na prezidenta? A vybaví se vám ještě debaty nad donory některých kandidátů?

Drobných i větších problémů se během kampaní objevilo mnoho, a tak náš expertní tým (TI, Petr Vymětal, Dataweps, Socialbakers, Nielsen Admosphere) připravil Protokol z monitoringu předvolebních kampaní v ČR do Poslanecké sněmovny i na úřad prezidenta. V něm shrnujeme, jak se jednotlivé obtíže dostávaly na světlo, a poskytujeme stručný kontextový výklad.

 

Kudy kam

Identifikujeme také zásadní systémové chyby, které doporučujeme napravit. Činíme tak už s jistým časovým odstupem, po rozvaze a dialogu se stranami, zákonodárci i dohledovými orgány. V neposlední řadě najdete v Protokolu zprávu z transparentních účtů stran, která přiblíží efektivitu kampaní jednotlivých stran měřenou ziskem mandatů či celkovou strukturu rozpočtů stran a kandidátů.

A které problémy považujeme za nejbolestnější?

  • Institut třetí osoby se zatím neosvědčil.
  • Zákon o volbě prezidenta ČR obsahuje zásadní mezeru; za plnění požadavků zákona (a financování prezidentské kampaně) nenese nikdo přímou odpovědnost.
  • Prezidentskou kampaň mohou legálně financovat zahraniční subjekty – a to je chyba.

Protokolu najdete i rozbor potíží s „cenou obvyklou“ za služby v kampani, poznámky k regulaci PR akcí probíhajících on-line, podněty ke snížení počtu transparentních účtů a mnoho dalšího.

Identifikujeme také zásadní systémové chyby, které doporučujeme napravit.

Související publikace

Související projekty

Transparentní volby

Monitoringu volebních kampaní se v TI věnujeme již od roku 2012. Hodnotili jsme prezidentské volby, volby do Poslanecké sněmovny PČR – včetně voleb v roce 2017, do Evropského parlamentu, komunální volby v roce 2014 a do …

Vice o projektu

Související novinky