Volební finance pod kontrolou

Vydáno 25. 08. 2016

Ve středu 24. 8. prošla Senátem novela zákona o politických stranách, do Sněmovny se ještě vrátí ke schválení novela volebních zákonů. Ty by měly přinést stropy pro dary jednotlivců politickým stranám nebo stropy pro volební kampaně.

Senát - deska

Senát PČR | zdroj: TI

Nejdůležitější novinkou je pravděpodobně zavedení nezávislého úřadu, který bude na hospodaření stran dohlížet. Ten bude moci sankcionovat strany v případě nepředložení výroční zprávy nebo předložení neúplné. Nový úřad bude sídlit v Brně a měl by mít předsedu, 4 členy a 10 zaměstnanců.

Novela volebních zákonů jde se senátními úpravami zpět do Poslanecké sněmovny. Pokud by poslanci tyto návrhy nepřijali, norma nebude přijata a stropy pro volební kampaně by zavedeny nebyly.

„Stěžejní novinkou je především zřízení nezávislé kontroly financování politických stran. Bez takové kontroly a potenciální hrozby účinné sankce by byla všechna ostatní pravidla zbytečná. Pozitivně by se určitě projevilo i zavedení tzv. výdajových stropů na kampaně, které snad sněmovna schválí, a strany nebudou bezmyšlenkovitě rozhazovat. Mohlo by to dokonce vést k tomu, že se více zaměří na obsah předvolebních sdělení a Česko nebude zaplaveno primitivními billboardy,“ dodává Petr Leyer, vedoucí Právní poradny TI.

Jak se tématu věnujeme?

Monitoringu předvolebních kampaní se věnujeme již od roku 2013. Hodnotili jsme prezidentské volby, volby do Poslanecké sněmovny, do Evropského parlamentu a komunální volby v roce 2014. Věříme, že kontinuální monitoring přispívá k vyšší míře otevřenosti politických kampaní v České republice.

David Ondráčka, ředitel TI | zdroj: Twitter

Letos monitorujeme podzimní krajské a senátní volby. Proto normu vítáme a pokud bude nezávislá kontrola skrze nový úřad fungovat, třeba budeme moci tento monitoring přenechat jemu a věnovat se dalším projektům.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.