Ve veřejné online databázi Naši politici teď najdete téměř 1000 zkontrolovaných profilů

Vydáno 14. 10. 2020

Letošní volební podzim znamenal pro online projekt Naši politici první velkou výzvu. Od červnového spuštění databáze, kdy bylo manuálně zkontrolovaných několik stovek političek a politiků, se nyní počet vyhoupl na téměř 1000 verifikovaných profilů. Aktuálně ve veřejně dostupné online databázi najdete na 300 profilů celorepublikových politiků a dále přes 600 krajských volených zástupců.

Od spuštění webu Naši politici jsme v Transparency International (TI) zaznamenali přes 90 tisíc návštěv. Před proběhnuvšími podzimními volbami jsme také pozorovali zvýšený zájem o vyhledávání profilů politiků. Těší nás, že široká veřejnost má zájem o verifikovaná data a informace týkající se volených představitelů.

Do konce příštího roku bychom rádi rozšířili databázi na dvojnásobek, tedy přibližně na dva tisíce zkontrolovaných profilů. Součástí práce na projektu Naši politici je také údržba už zkontrolovaných profilů. Monitorujeme tedy různé stranické přestupy či případné rezignace a nástupce,“ vysvětluje další směřování koordinátorka projektu Lucia Vilimovská.

A v neposlední řadě nám prozatímní fungování databáze ukázalo, kterým směrem bychom se chtěli v nejbližším roce vydat ve zlepšování uživatelského prostředí,“ dodává.

Podzimní krajské a senátní volby poskytly poměrně jasný rámec toho, kterým směrem by se měla databáze dále rozšiřovat. Ke zkontrolovaným profilům politiků obou komor Parlamentu ČR a členů vlády nyní ruční kontrolou prošli také členové krajských zastupitelstev v období 2016-2020. Před druhým kolem senátních voleb byli v rychlém závěsu za volbami zkontrolováni také kandidáti a kandidátky do Senátu ČR, kteří do druhého kola postoupili.

Výhledově je plán pro další rok jasný. Další kontroly u nově zvolených krajských zastupitelstev pro období 2020-2024. Příprava databáze pro sněmovní volby, které by měly proběhnout na podzim příštího roku a v mezičase rozšířit databázi o členy zastupitelstev velkých měst České republiky a české europoslance.

Jaké informace Naši politici přinášejí?

Projekt je postaven na faktech a ověřených zdrojích. Nenajdete zde žádné politické PR texty. Naopak zde dohledáte veřejně dostupné informace o českých politicích. V jakých stranách či hnutích jsou. Jaké role zastávají. V jakých firmách se pohybují. Jaká jsou jejich majetková přiznání. Jakou politickou stranu či hnutí sponzorují. Jak se veřejně vyjadřují či jak se o nich píše v online médiích. Žádné přikrášlování, jen ověřené a objektivní informace.

Cílem Našich politiků je sloužit jako zdroj ověřených a nezávislých dat o politicích, pro všechny, ať už pro veřejnost, novináře nebo politiky samotné, a to celoročně, nejen v předvolebním období,“ doplňuje Marek Chromý, analytik TI.

TI spolupracuje na projektu Naši politici s IT profesionály na otevřené zdroje z Hlídač státu a s komunitou špičkových vývojářů, designérů a projektových manažerů z Česko.Digital. Projekt byl úspěšně spuštěn v červnu letošního roku. Tým Našich politiků nyní usilovně pracuje na rozšiřování databáze nejen co do počtu zkontrolovaných profilů, ale také datových zdrojů a funkcionalit, které ještě vylepší práci s databází a tak zvýší její informační hodnotu. 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.