V Egyptě bojují proti korupci i na divadelních prknech

Vydáno 14. 01. 2015

Napadlo by vás, že je možné připravit divadelní představení, které učí především mladé lidi, že mají právo na informace?

Transition_logo

Transition Promotion Program | zdroj: Transition

Možná to zní jako příklad z minulých století, ale ukázalo se, že i v době rozvinutých informačních technologií to může být efektivní nástroj.

Transparency International Česká republika a egyptská nestátní organizace One World Foundation for Development and Civil Society Care v roce 2014 realizovaly v rámci Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky projekt „Máme právo vědět“, jehož hlavní součástí byla příprava a realizace informační kampaně. Ta se snažila vzbudit zájem o problematiku svobodného přístupu k informacím a podpořit tlak na přijetí zákona.

Součástí kampaně bylo i 21 divadelních představení v různých městech, která v krátkých scénkách ukazovala typické problémy, s nimiž se Egypťan běžně setkává ve zdravotnictví či školství, a které jsou důsledkem neposkytování či přímo zatajování informací, jež následně vedou i ke korupci. Pro nás možná těžko představitelná situace rodiče, který se nemůže domoci ošetření pro své malé dítě nebo pro něj nemůže najít státní školu, je podle reakcí diváků zcela běžná. Zájem publika udržovalo nejen vhodně zvolené téma, ale i bezprostřední vystoupení herců. Že je téma zajímavé, ukázaly i následné diskuse s odborníky.

Další součástí informační kampaně jsou facebooková stránka „Podporuji přijetí zákona o svobodném přístupu k informacím“ a animované klipy. Ten k problematice přístupu k informacím v sektoru vzdělávání si  můžete prohlédnout i s anglickými titulky: عالم واحد- حملة الحرية للمعلومات- تداول المعلومات فى قطاع التعليم.

S ukončením projektu děkujeme Ministerstvu zahraničních věcí za finanční podporu a partnerské organizaci držíme palce v jejich nesnadné práci při prosazování toho, co my již mnoho let považujeme za samozřejmé.


Projekty a kauzy: Máme právo vědět

Štítky: Spolupráce se zahraničím

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.