Transparency International vyzývá kandidáty, aby se přihlásili k „Závazku transparentnosti“

Vydáno 07. 05. 2019

Evropské pobočky Transparency International vyzývají kandidáty do Evropského parlamentu k tomu, aby se přihlásili k „Závazku transparentnosti“. Mohou tak učinit až do čtvrtka 23. května 2019, a to prostřednictvím on-line formuláře nebo emailem na naši adresu volby@transparency.cz.

Budova Evropského parlamentu v Bruselu | zdroj: TI

V posledních letech došlo znepokojujícímu narušení principů právního státu v zemích EU. Vedle mnoha systémových příčin, které popisujeme v našem odkaze, to má své příčiny i v absenci nezávislého etického dohledu nad činností samotných komisařů a poslanců Evropského parlamentu, (zneužívání náhrad, střety zájmů, využívání tzv. „otáčivých dveří“ atd.).

Evropské pobočky Transparency International proto vyzývají kandidáty na poslanecký mandát v Evropském parlamentu ve všech zemích, aby se zavázali, že:

  1. budou zveřejňovat informace o využívání svých poslaneckých náhrad, přijímat schůzky pouze s registrovanými lobbisty a zveřejňovat svá setkání s nimi online,
  1. dodrží přechodné období (cooling-off period) po odchodu z Evropského parlamentu, to znamená, že nebudou zastupovat žádnou z organizací, které v Parlamentu lobbují, v době, kdy ještě pobírají přechodný příspěvek a náhrady,
  1. budou podporovat vytvoření nezávislého etického dohledového orgánu pro řešení problematiky střetu zájmů, „otáčivých dveří“ a transparentního lobbingu.

Závazek je samozřejmě dobrovolný a Transparency bude s potěšením informovat o tom, kteří kandidáti se k němu na našich stránkách transparentnivolby.cz přihlásili. Dosud tak učinili:

Jan Zahradil (Občanská demokratická strana),

Jana Koláříková (Česká pirátská strana),

Pavel Svoboda (Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová),

Kateřina Konečná (Komunistická strana Čech a Moravy),

Michaela Šojdrová (Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová),

Zuzana Brzobohatá (Česká strana sociálně demokratická),

Luděk Niedermayer (TOP09 a Starostové).

Těmto kandidátům děkujeme, že se přiklánějí na stranu integrity, otevřenosti a spravedlnosti v rámci fungování Evropské unie.

On-line formulář pro přihlášení najdete zde.

Více o monitoringu voleb do Evropského parlamentu najde na našem webu transparentnivolby.cz.


Štítky: Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.