TI vydává index míry vynucování práva v přeshraničním úplatkářství: Publikace Exporting Corruption

Vydáno 20. 08. 2015

Berlínský sekretariát Transparency International vydal v pořadí jedenáctou výroční zprávu o vyšetřování přeshraniční korupce v zemích, které podepsali tzv. konvenci pro boj s přeshraničním úplatkářstvím Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Iniciativu podepsalo celkem 41 zemí, včetně České republiky, které realizují přibližně dvě třetiny světového vývozu.

Exporting Corruption 2015 - Infografika

Seznam zemí podle míry vynucování Konvence | zdroj: TI

TI zpracovala pravidelný index monitorující míru vynucování práva a postihování přeshraničního úplatkářství v období od roku 2011 do 2014. Dvacet zemí patřící mezi největší světové exportéry porušuje mezinárodní závazky. Téměř polovina signatářských zemí nebyla schopna postihnout přeshraniční úplatkářství od té doby, co se ke konvenci připojili. Česká republika skončila ve skupině nejhůře hodnocených zemí. Na analýze ČR se podílela společnost White & Case. „Podpisem protikorupční konvence OECD se vlády zavázaly k vyšetřování a stíhání přeshraniční korupce. Téměř polovina zemí však tuto dohodu neplní,“ říká José Ugaz, předseda mezinárodního boardu Transparency International.

V monitoringu bylo zahrnuto celkem 39 zemí (Litva a Island, ačkoliv také signatářské země, nebyly zahrnuty z důvodu velmi malého podílu na celosvětovém vývozu), které byly rozděleny do čtyř kategorií dle míry vynucování práva a konvencí a to; aktivní, spíše aktivní, spíše neaktivní a téměř žádné nebo žádné. Nejlépe dopadlo Německo, Spojené státy Americké, Velká Británie a Švýcarsko, které mají aktivní vynucování, a jejichž celkový podíl na světovém vývozu je 22,8 %. Naopak téměř nulové vynucování práva a konvencí je kromě České republiky v 19 dalších zemích, např. na Slovensku, v Rusku, Kolumbii, Polsku, Dánsku nebo Belgii. Podíl této skupiny na světovém vývozu je 20,5 %.

Od poslední zprávy nebylo v České republice zjištěno téměř žádné legislativní zlepšení. Opatření současné vlády se doposud přeshraniční korupci nevěnují a tento problém není zahrnut ani v protikorupčním akčním plánu. Plán se naopak bude zabývat např. tématem ochrany tzv. whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce.

 

Doporučení pro Českou republiku:

  • Zlepšení praktické spolupráce a koordinace se zahraničními orgány, aby se zabránilo promlčování korupce.
  • Zvýšení nezávislosti státních zastupitelství.
  • Zlepšit povědomí o přeshraničních úplatkářských rizicích a to zejména pak mezi auditory, účetními a v soukromém sektoru.
  • Schválit zákon na ochranu whistleblowerů. Zřízení nezávislých informačních center, které by poskytly anonymní nahlašovací služby, právní poradenství při prověřování a vyšetření kauz.

Infografika Exporting Corruption - Cover

Infografika | zdroj: TI

„Vynucování Konvence by mělo velmi konkrétní dopad na mnohé kauzy. Kromě Mostecké uhelné nebo Siemensu, to lze ukázat na příkladu gripenů. Britsko-švédské konsorcium BAE Systems s vysokou pravděpodobností uplácelo i v České republice a ovlivňovalo zakázku na pronájem gripenů u nás. Za to zaplatili miliardovou pokutu, ta však šla celá do britské státní kasy, protože Velká Británie přeshraniční korupci ošetřenu má. Pokud budeme schopni tento typ korupce řešit, bude pragmatická možnost část těchto peněz dostat také do české státní pokladny,“ ilustruje dopady Konvence ředitel TI David Ondráčka.

 

Užitečné odkazy:

Celé znění tiskové zprávy ke stažení zde.

Odkaz vedoucí na publikaci.

Informace o projektu a publikaci na webu www.transparency.org

 

Podívejte se, jak o indexu informují média:

E15.cz – Korupce v zahraničí Čechům prochází, neplní závazky OECD

Český rozhlas – TI: Česko téměř vůbec nebojuje proti přeshraniční korupci

Blesk.cz – TI: Česko téměř vůbec nebojuje proti přeshraniční korupci

Lidovky.cz – Česko téměř vůbec nebojuje proti přeshraniční korupci, tvrdí Transparency

Aktuálně.cz – TI: Česko nebojuje s korupcí svých občanů v zahraničí

ČTK – TI: Česko téměř vůbec nebojuje proti přeshraniční korupci


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Mapování korupce

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.