TI varuje: „Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí neplní svou funkci“

Vydáno 19. 10. 2018

Roky jsme se zasazovali o regulaci financování politických stran a monitoring předvolebních kampaní. V roce 2017 taková regulace začala fungovat a byl ustanoven kontrolní Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH).

Vojtěch Weis, předseda ÚDHPSH | zdroj: Milan Jaroš

Dnes funguje tato státní instituce téměř dva roky a její nečinnost již není možné omlouvat počátečním „rozkoukáváním se“ a vlastní institucionalizací. ÚDHPSH do dnešního dne nepublikoval závěry ke kampaním do Poslanecké sněmovny, nemluvě o kampaních následujících. Proto se obáváme, že Úřad není plně funkční.

Vzhledem k uvedeným skutečnostem žádáme otevřeným dopisem předsedu ÚDHPSH pana Vojtěcha Weise ke zveřejnění odpovědí na následující otázky:

  • Má úřad schváleny veškeré metodiky pro hodnocení VFZ a finančních zpráv z jednotlivých kampaní?
  • Kdy může veřejnost výsledky Vaší kontroly VFZ a finančních zpráv o kampaních do sněmovny a na úřad prezidenta očekávat?
  • Kdy může veřejnost očekávat výsledky kontroly kampaně pro doplňovací volby do senátu 2018?

Celý dopis je ke stažení zde.

Vteřiny TI: David Ondráčka – Otevřený dopis Vojtěchu Weisovi | zdroj: TI

 

Monitoring předvolebních kampaní

Téma kontroly financování politických stran a hnutí je pro nás jedno ze stěžejních témat. Transparency International ČR se dlouhodobě zabývá monitoringem kampaní, s nímž začala v době, kdy téměř žádná přísnější pravidla pro kampaně samotné, natož pravidla pro jejich financování, neexistovala.

Od roku 2012 monitorujeme všechny druhy kampaní a poskytujeme zainteresované veřejnosti informace o financování, otevřenosti a transparentnosti kampaně ještě před samotným volebním aktem. Dnem voleb, resp. uzavřením transparentních účtů, naše aktivita končí, protože podrobnější informace z veřejně dostupných zdrojů jsou omezené. Proto je potřeba hloubkové kontroly financování stran a hnutí, k čemuž byl Úřad zřízen.

 

Aktualizace ze dne 23. října 2018

ÚDHPSH nám v pátek odpoledne zaslal odpověď na náš otevřený dopis, kterou si nyní můžete přečíst zde.

 


Štítky: Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.