TI a Občané proti hazardu představili na tiskové konferenci aktuální dění okolo zákona o regulaci hazardu

Vydáno 14. 05. 2015

Transparency International – Česká republika, o.p.s. („TI“) a Občané proti hazardu, o.s. dnes pořádali tiskovou konferenci k aktuálnímu dění v souvislosti se zákonem o regulaci hazardu.

  • David Ondráčka, ředitel TI (vlevo) a Martin Svoboda, předseda Občané proti hazardu zahajují tiskovou konferenci k zákonu o hazardu | zdroj: TI

Tisková konference k návrhu zákona o regulaci hazardu | zdroj: TI

Praha, 14. května 2015 – Transparency International a Občané proti hazardu analyzovaly poslední změny v hazardní legislativě a došly k závažnému zjištění. Zákon po posledních úpravách zadaných ministrem Babišem (ANO) pozbyl veškerých opatření, která sloužila na ochranu hráčů, snižovala riziko vzniku závislosti a omezovala počet heren, automatů a možné prohry. V současné podobě je zákon zbytečný, nepřijatelný a nepochopitelný. Nepochopitelný proto, že Andrej Babiš si boj proti hazardu vetkl jako jeden z ústředních bodů jak pro předvolební kampaň, tak pro témata na Ministerstvu financí. Úplným vykostěním původně dobrého návrhu zákona tím popřel vše, co dosud v oblasti nové legislativy hazardu hlásal. Doporučujeme, aby vláda tento vykostěný návrh odmítla a požadovala návrat k původnímu návrhu zákona.

„Z návrhu zákona během posledních několika týdnů zmizela veškerá opatření, která lze považovat za adiktologické brzdy vzniku a rozvoje závislosti. „Takové „vykastrování“ zákona, který by měl mít za úkol přispívat k ochraně veřejného zdraví a působit ve veřejném zájmu, považuji za velmi nezodpovědné. Celá původně dobře míněná regulační snaha se tak míjí smyslem,“ upozorňuje Martin Svoboda ze spolku Občané proti hazardu.

Je legrační to vysvětlovat taktikou, aby se nemuselo dělat ústupky hazardní lobby. Přesně tohle totiž ministr Babiš dělá, hazardní lobby ustupuje prakticky ve všem podstatném a je otázka proč.“  dodává ředitel TI David Ondráčka.

 

Konkrétně jsme na tiskové konferenci představili:

1) Změny v zákoně o regulaci hazardu: mezi jiným např. skokové navýšení sázek na dvacetinásobek, snížení intervalu mezi jednotlivými hrami z 5 sekund na pouhé 2, odstranění povinné pauzy 15 min. po každé hodině hry, zrušení povinné zavírací doby heren mezi 3-10h

2) Lobbingové pozadí nejnovějších změn

3) Novela poslance Volného (ANO)

 

Ke stažení:

Fotky z tiskové konference naleznete na našem Facebooku.

Celé znění tiskové zprávy a nejzásadnější změny v zákoně.

 

Podívejte se, jak o tiskové konferenci informují média:

Novinky.cz – Babiš zákon o loteriích nepřijatelně vykostil, tvrdí neziskovky

Echo24.cz – Babiš ustoupil hazardní lobby. Vykostil původní návrh

iDnes.cz – Babiš ustupuje hazardní lobby. Měkčí zákon je zbytečný, míní neziskovky

Blesk.cz – Sdružení: Finance ustupují hazardní lobby a změkčují návrh zákona

E15.cz – Transparency: Babiš nepochopitelně ustupuje hazardní lobby

Česká televize – Babiš couvl před hazardní lobby, tvrdí neziskovky

Český rozhlas – Ministerstvo financí změkčuje zákon proti hazardu. Ustupuje lobby, tvrdí kritici

Lidovky.cz – Ministerstvo financí ustupuje hazardní lobby, varuje sdružení


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Hazard

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.