Stošestka: Proč politici neřeší korupci a společnost ztrácí zájem?
V aktuální epizodě podcastu Stošestka se zaměříme na nové výsledky Indexu vnímání korupce (Corruption Perceptions Index – CPI) za rok 2024. Do studia proto dorazila Marie Bastlová, novinářka a moderátorka z online zpravodajského serveru Seznam Zprávy, a přišel také David Kotora, ředitel české kanceláře Transparency International. Jak si tedy Česko vede v expertním globálním žebříčku ve srovnání se světem a EU? Jak CPI využívají média a byznys a jak na něj reagují politici? Čekají nás v posledním roce vlády Petra Fialy (ODS) významné protikorupční počiny? A přestává široká veřejnost vnímat korupci jako hrozbu?
Marie Bastlová a David Kotora | fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz
Index vnímání korupce zveřejňuje mezinárodní sekretariát Transparency International v Berlíně pravidelně již od roku 1995. Česká republika v něm letos získala 56 bodů ze 100 možných a skončila na 46. místě ze 180 hodnocených zemí světa. Za průměrem zemí Evropské unie (62 bodů) tak nadále zaostává.
Příčiny jsou dlouhodobě známé. Pro vládní kabinet Petra Fialy (ODS) není omezování korupce prioritou. Valná většina protikorupčních opatření bývá prosazena až po tlaku ze strany Evropské komise či Skupiny států proti korupci (GRECO). Hrozba sankcí a riziko, že Česko nebude moci čerpat stamiliardové prostředky z evropských rozpočtů jsou jedinou motivací českých politiků k aktivitě na protikorupčním poli.
Co mohou politici a občané udělat pro to, aby naše země své skóre v rámci CPI vylepšila? Poslouchejte nový díl podcastu Stošestka s Marií Bastlovou a Davidem Kotorou. Moderuje Martina Foldynová.
Stošestku najdete na všech vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts,Breaker, Pocket Casts či Radio Public. Další díly si můžete pustit také u nás na webu.
Podcast Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru