Stošestka: Jak se perou ruské špinavé peníze v Česku?

Vydáno 24. 03. 2022

Ruská agrese a probíhající válka na Ukrajině významně nasvítily boj proti praní špinavých peněz (anglicky: anti-money laundering – AML). Jak se tedy v ČR perou špinavé peníze, nejen ty ruské? Je vůbec problematika AML ukotvena v české a evropské legislativě? Jak samotné praní funguje? Proč se vůbec říká “vyprat” peníze? A co konkrétně v této věci dělá Transparency International (TI)?

Marek Chromý | zdroj: TI, fotografie: Pavel Klůs, grafika: ateliér Klimsz

Na otázky v našem podcastu Stošestka odpovídá analytik TI Marek Chromý, který se tématu praní špinavých peněz dlouhodobě věnuje. 

V rozhovoru také probereme Finanční analytický úřad (FAÚ), klíčovou českou instituci, která praní špinavých peněz řeší. FAÚ totiž bude brzy čekat obměna vedení. I kvůli tomu jsme psali otevřený dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS).

Twitter účet TI | zdroj: Twitter

Co to tedy praní špinavých peněz vůbec je? Proč je dohledávání toků peněz často velmi složité? Jaké máme v Česku vazby v tomto ohledu k Rusku a dalším státům? A kdo je to Laundro-Man? Více v novém díle Stošestky. Moderuje Martina Foldynová. 

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public.

Poděkování za podporu

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání II. Děkujeme!

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.