Stanovisko Transparency International k útoku proti Ukrajině

Vydáno 24. 02. 2022

Přinášíme stanovisko mezinárodního sekretariátu nevládní protikorupční organizace Transparency International (TI) v Berlíně související se současnou krizovou situací na Ukrajině.

Z ukrajinského ministerstva obrany stoupá dým poté, co ruský prezident Vladimir Putin povolil vojenskou operaci na Ukrajině. Kyjev, čtvrtek 24. února 2022 | zdroj: Reuters

Korupce podněcuje konflikty a globální nejistotu. Její reálné dopady nyní vidíme v Rusku a na Ukrajině.

Vedoucí demokracie usnadnily tento konflikt tím, že dovolily kleptokratům prosazovat své zájmy a moc napříč Západem. Minulý týden TI informovala o německé státní nadaci, kterou tajně ovládá ruská energetická společnost Gazprom a která jedná ve prospěch plynovodu Nord Stream 2.

“V systému bez brzd a protiváh jsou ruské elity povzbuzovány k tomu, aby jednaly proti mezinárodnímu právu, a nyní spustily válku, ve které mohou zhasnout tisíce lidských životů. Korupce zabíjí a vlády po celém světě nesou odpovědnost za řešení primárních příčin těchto konfliktů,” říká Daniel Eriksson, výkonný ředitel TI.

“Přední ekonomiky ze strachu postavit se mocným hospodářským zájmům příliš dlouho přehlížely špinavé ruské peníze. Bankovní tajemství a nedostatek dohledu ze strany úřadů umožnily ruským elitám skrývat jejich bohatství, financovat korupci, jak u nich doma, tak i v zahraničí,” vysvětluje.

“Západ již nesmí dovolit, aby jeho finanční systémy umožňovaly toky špinavých peněz po celém světě a zejména v Rusku. Nastala chvíle, aby vlády udělaly tečku za špinavými penězi, které podněcují korupci a konflikty,” apeluje.

V současnosti čelíme globální krizi, která hrozí tisícovkami mrtvých. Proto Transparency International vyzývá přední ekonomiky, aby řešily korupci, která zhoršuje tento konflikt a zapříčiňuje úpadek demokracie.

Kleptokraté skrývají svá bohatství za anonymními společnostmi a spoléhají se na to, že jim banky, poskytovatelé podnikových služeb a realitní makléři v Západních zemích umožní jejich majetky přesouvat kam si přejí.

Nejsilnější ekonomiky musí prosazovat dodržování stávajících pravidel, která by zastavila toky peněz financujících oligarchy a jejich útoky na národy Ukrajiny, Ruska a dalších.

Stejně naléhavé je společné úsilí o nalezení a zmrazení aktiv na bankovních účtech, které by mohly být napojeny na zkorumpované ruské úředníky a investovány po celém světě.

Více o tom, jak zastavit toky špinavých peněz se dozvíte v doporučeních TI.

Stanovisko v anglickém jazyce najdete na webu transparency.org


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.