Stanovisko TI k návrhu nového zákona o státním zastupitelství

Vydáno 04. 05. 2015

Transparency International dnes vydala stanovisko k návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Návrh doznal mnohých změn a po několikaměsíčním boji o jeho podobu nabývá zákon přijatelnou podobu.

Budova Vrchního soudu v Praze a Vrchního státního zastupitelství v Praze

Budova Vrchního soudu v Praze a Vrchního státního zastupitelství v Praze | zdroj: TI

Průhledné a nezávislé fungování státního zastupitelství je zásadní pro odhalování sofistikované korupce a organizovaného zločinu. Dne 9. března 2015 TI vydala prohlášení, ve kterém stanovila klíčové priority, jež v legislativní úpravě státního zastupitelství dlouhodobě prosazuje. Návrh nového zákona o státním zastupitelství předložený Ministerstvem spravedlnosti v polovině dubna 2015 se v zásadě zabývá se všemi těmito klíčovými prioritami:

  • Stanovení jasné personální politiky bez možnosti politického ovlivňování
  • Vymezení podmínek pro zasahování do konkrétní věci (pravidla pro udělování a odmítání pokynů)
  • Vytvoření specializovaného útvaru zaměřeného na potírání korupce

TI v zásadě vítá nynější podobu návrhu zákona o státním zastupitelství. Návrh řeší většinu nedostatků stávající právní úpravy a zabývá se všemi klíčovými prioritami TI. Přijetí této podoby zákona o státním zastupitelství by přispělo k menší závislosti soustavy státního zastupitelství na politické moci, transparentnějším vztahům uvnitř soustavy a efektivnějšímu stíhání korupce a organizovanému zločinu.

Celý text stanoviska dostupný zde.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.