Stanovisko TI k návrhu nařízení vlády na ochranu oznamovatelů

Vydáno 15. 05. 2015

Ministerstvo vnitra přichystalo vládní nařízení, které má na základě služebního zákona upravit nahlašování protiprávního jednání a ochranu oznamovatelů (whistleblowerů) ve státní správě.

Whistleblowerská píšťalka

Whistleblowerská píšťalka | zdroj: Magazín Pátek LN

V současné podobě, tak jak bylo odesláno do mezirezortního připomínkového řízení, je však předpis nedostatečný a postrádá jakékoliv zásadnější instituty, které by mohly přispět k odhalování korupce, nehospodárnosti, ale i jiných škodlivých jednání uvnitř státní správy.

TI má k nařízení několik zásadních připomínek. Chybí např. přesnější vymezení interních postupů, které může zaměstnanec využít při podezření z protiprávního jednání. Dále chybí způsob, jak se může zaměstnanec bránit proti neoprávněným odvetným opatřením. A v neposlední řadě též sofistikovanější kanály oznamování než je pouhá schránka umístěná na úřadu.

Obecně lze říci, že toto nařízení mohlo být prvním reálným krokem k ochraně oznamovatelů v ČR a mohlo ukázat, jak je tato úprava důležitá i v dalších oblastech. Nařízení v současné podobě nemá velký význam, a pokud nedojde k zásadnímu přepracování, lze ho považovat za promarněnou šanci.
Podrobné stanovisko naleznete zde.


Štítky: Whistleblowing

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.