Stále chybí efektivní nástroje k předcházení střetu zájmů

Vydáno 30. 03. 2017

I přes nedávné přijetí novely zákona o střetu zájmů u nás stále chybí efektivní nástroje, které by pomohly omezit riziko střetu zájmů ve veřejné správě i státních podnicích. V návaznosti na včerejší tiskovou konferenci k této problematice, se naší právničky Martiny Mikoláškové ptala v pořadu Českého rozhlasu Plus moderátorka Barbora Tachecí.

Minuta Martina Pakt - Cover

Martina Mikolášková, vedoucí Právní poradny TI | zdroj: TI

„Je třeba si uvědomit, že takovým nástrojem nemůže být pouze jeden zákon. Celá úprava spočívá v souboru opatření, která mají základ už v nastavení prevenčních mechanismů,“ uvádí Martina Mikolášková a nastiňuje dále celý proces, kterým lze střetu zájmů předcházet. Na prevenční opatření by podle jejích slov měla následovat indikace rizik a na základě jejich analýzy bychom měli jednotlivá jednání kontrolovat a případně dále vyvozovat represe v případě, kdy dojde k porušení zákona nebo i spáchání trestného činu.

 

Snadné obcházení zákona?

Na první pohled striktní pravidla, která se však snadno obcházejí zejména zdánlivým převedením majetku na jiné osoby nebo fondy, nejsou jedinou cestou k omezení střetu zájmů, byť jsou dnes mediálně exponovaná mj. kvůli osobě ministra financí.

Systémové nedostatky vnímáme zejména v absenci kvalitních metodických pokynů. Různá metodická opatření sice již existují v rámci každého dotačního projektu nebo výzvy, ale výrazně na tomto poli chybí jednotné celostátní nástroje. I v případě kvalitní metodiky však záleží na jejím použití v praxi, aby se neobcházely jen splněním formálních náležitostí. Jak Martina upozorňuje, střet zájmů sám o sobě nemusí být ve všech případech protiprávní, ale spíše morálním a etickým problémem.

 

Jak si v této problematice vede současná vláda?

Na tuto otázku redaktorky odpovídá Martina s lehkým optimismem: „Určitě zaslouží pochvalu za to, že se tu úprava sjednocuje. Od září zde bude jeden evidenční registr majetkových přiznání, do kterého bude moci veřejnost nahlížet.” Přes výrazné zlepšení v možnostech veřejné kontroly však stále nelze označit vládní kroky jako komplexní.

Jak nakonec shrnuje redaktorka Barbora Tachecí: Jsme dál, ale rozhodně nejsme na konci.” Celý rozhovor si můžete poslechnout ze záznamu v čase 17:40.

Tématu se věnujeme v rámci projektu „Střet zájmů jako riziko podvodů„, v rámci kterého proběhla 29. března mezinárodní konference mj. za účasti zástupců Evropského úřadu proti podvodům (OLAF), OECD, Ministerstev spravedlnosti a pro místní rozvoj a desítek zástupců orgánů státu a samosprávy. Více o konferenci i celém projektu zjistíte zde.


Projekty a kauzy: Střet zájmů jako riziko podvodů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.