Soud Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo nepravomocně osvobodil. Není to ale jeho jediná kauza

Vydáno 09. 01. 2023

Dnešní rozhodnutí Městského soud v Praze a soudce Jana Šotta v kauze Čapí hnízdo, kde byli shledání nevinnými poslanec a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a členka ANO Jana Nagyová, je třeba respektovat. Jedná se o nezávislé nepravomocné a prvoinstanční rozhodnutí. Státní zástupce Jaroslav Šaroch si nyní vzal lhůtu pro možné odvolání. Hlubší analýzu samotného usnesení není nyní možné poskytnout bez znalosti písemného rozsudku. Jaké jsou ale další Babišovy kauzy?

Andrej Babiš, premiér ČR, předseda hnutí ANO a ovládající osoba koncernu Agrofert | zdroj: Ondřej Deml, ČTK

Je třeba dodat, že se nejedná o jedinou kauzu, která se týká právě Andreje Babiše. Kromě dotačního případu Čapí hnízdo byl dlouhodobě řešen také Babišův střet zájmů, který na základě právně-analytických podnětů a dílčích aktivních kroků iniciovaných naší protikorupční organizací Transparency International (TI) potvrdila následným řízením a audity Evropská komise.

Zde byli Babiš a jeho koncern Agrofert jednoznačně uznáni zodpovědnými: „Audit Komise potvrdil, že Andrej Babiš jako předseda vlády měl vliv na přidělování dotací EU agrochemickému konglomerátu Agrofert, který sám založil (…),“ píše Evropská unie.

Detaily týkající se jeho střetu zájmů se dozvíte přehledně online v našem odkaze.

Klíčová novela zákona o střetu zájmů

Ačkoliv poslanec Babiš dle konečného verdiktu Krajského úřadu Středočeského kraje neporušil český zákon o střetu zájmů v souvislosti s ovládáním médií, stále je reálná varianta, že se bude opět v budoucnu řešit otázka veřejných zakázek a dotací pro jeho firmy, pokud by se znovu stal členem vlády. Proto je nutné v České republice přijmout novelu zákona o střetu zájmů.

Bez úpravy této klíčové legislativy hrozí, že nejen Babiš, ale jakýkoli jiny významný podnikatel s vlivem a ovládající média, který se potenciálně může stát v budoucnu členem vlády, bude ve stejné problematické situaci, jaká v naší zemi panovala před sněmovními volbami 2021.

Memorandum SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PIRSTAN (Piráti a STAN) po sněmovních volbách 2021. Zleva: Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL, Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09, Petr Fiala, předseda ODS, Ivan Bartoš, předseda Pirátů a Vít Rakušan, předseda STAN | zdroj: Seznam Zprávy

„Zatím se zdá, že kritika Babiše kvůli korupci se koaličním stranám hodila hlavně v politické kampani, ale do plnění předvolebních slibů se jim už moc nechce,” komentuje v hodnocení roku vlády Petra Fialy (ODS) ředitel TI Ondřej Kopečný.

„Zejména zástupci ODS přípravu protikorupčních zákonů spíš zdržují, případně prosazují úpravy, které významně snižují jejich účinnost. Je s podivem, že tento přístup nechává ostatní koaliční partnery v klidu,“ upozorňuje.

Pokračující vyšetřování Babiše ve Francii a USA

Andrej Babiš je také nadále vyšetřován ve Francii a Spojených státech amerických (USA). Skrze offshore struktury poslal téměř 400 milionů korun na koupi nemovitostí na francouzské riviéře, včetně zámečku Bigaud. O tom už v roce 2021 informovala v článku Investigace.cz.

Jedná se o podezření na daňový únik. Babišova majetková struktura – expremiér zde vystupuje jako skutečný majitel – vede až na Floridu v USA. Tam je poslanec aktuálně vyšetřován pro podezření na praní špinavých peněz.

Praní špinavých peněz je trestný čin, který se snaží zakrýt skutečný původ peněz, který vznikl jinou trestnou činností. A to takovým způsobem, aby peníze vypadaly jako legálně nabyté prostředky. Tento proces umožňuje, aby byly legalizovány i výnosy ze společensky nebezpečných trestných činů jako jsou úplatkářství, pašování drog, obchod s bílým masem či podvody. Boj proti praní špinavých peněz je také znám pod zkratkou AML vycházející z anglického názvu: „Anti-Money Laundering“. AML také slouží pro označení evropských směrnic, které se snaží tuto problematiku řešit pomocí legislativy EU.

„Podezření z daňových úniků a praní špinavých peněz je problematické pro jakéhokoliv člověka, o to více pro politiky, kteří by měli být morálními autoritami společnosti. Komentář k případu Pandora Papers ze strany pana Babiše navíc vzbudil více otázek než odpovědí,“ komentuje Marek Chromý, vedoucí analytik TI.

„V civilizované zemi by takové podezření bylo jednoznačným signálem pro přerušení politické kariéry, pro pana Babiše a jeho elektorát jde jen o další nepříjemnost, na kterou není třeba brát zřetel,” dodává.

Další shrnutí kauz týkajících se Andreje Babiše, najdete dále například v přehledném článku Deníku N.

TI bude nadále aktivně sledovat politiky, oligarchy a vlivné mocenské skupiny, aby si neohýbali pravidla dle jejich soukromých podnikatelských aktivit, a to na úkor veřejného zájmu a občanů České republiky.

Naši práci můžete podpořit jednorázovým či pravidelným darem prostřednictvím online formuláře.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/23

Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.