Rozhovor: David Ondráčka o Panama Papers a jejich dopadu na českou politiku

Publikováno: 11. dubna 2016

V souvislosti s kauzou Panama Papers poskytl ředitel TI rozhovor pro Parlamentnílisty.cz. Řeč byla o podstatě takového úniku informací, o možnostech investigativy ze strany TI a státu, o dopadech na českou politiku nebo o obecném fungování offshorových společností.

David Ondráčka, ředitel TI

David Ondráčka, ředitel TIC | zdroj: TI

PL: Novináři z portálu Investigativci.cz se podíleli na rozklíčování dat z Panama Papers (Panamské dokumenty) spolu s dalšími stovkami publicistů z celého světa, aby odhalili praní špinavých peněz, nelegální transakce politiků, kteří si ulívali peníze do zahraničí, a daňové úniky přes offshorové (fingované) firmy. Jejich zprávy pak přejala většina českých médií. Zveřejnila se také řada jmen z českého byznysu jako Kellner, Křetínský, kteří také využívají daňových rájů. Ale co bude dál? Bude se snažit tyto údaje využít i Transparency International? A jak s nimi naloží?

DO: PanamaLeaks odkrývají temnou stranu globálního finančního systému, který umožňuje skrývání vlastnictví, praní peněz a daňové úniky. Je to nahlédnutí pod pokličku obludného systému, kde část elit nepokrytě okrádá své spoluobčany a neplatí daně tam, kde generuje zisky. A jde o miliardy dolarů, které se v tomto byznysu točí.

Dál se budeme postupně dozvídat navazující příběhy jednotlivých osob a firem, bude snaha investigovat původ jejich majetku, daňové aspekty a důvody, proč se skrývají v Karibiku. Transparency International (TI) ta data nyní nemá, ale chceme se na pátrání po české stopě podílet. A globálním cílem TI je daňové ráje omezit, zprůhlednit vlastnickou strukturu firem a omezit korporátní daňové úniky. Musejí se změnit pravidla hry, daňové ráje způsobují obrovskou a neudržitelnou nerovnováhu ve světové ekonomice.

Celý rozhovor si můžete přečíst na Parlamentnílisty.cz

Jsme hodně benevolentní, necháváme se okrádat na daních i jinak, protesty se nedějí. Podívejte se třeba na Island. Ale je pravda, že zatím mezi těmi jmény nefigurují čeští politici.

Související projekty

Taxparency

Co je klíčový problém ve východní Evropě? Korupce. Co je klíčový problém v západní Evropě? Daňové úniky velkých korporací. Oba problémy mají společnou příčinu – neprůhledné vlastnické a daňové struktury nadnárodních společností.

Vice o projektu

Související novinky