Rozhovor: David Ondráčka o Panama Papers a jejich dopadu na českou politiku

Vydáno 11. 04. 2016

V souvislosti s kauzou Panama Papers poskytl ředitel TI rozhovor pro Parlamentnílisty.cz. Řeč byla o podstatě takového úniku informací, o možnostech investigativy ze strany TI a státu, o dopadech na českou politiku nebo o obecném fungování offshorových společností.

David Ondráčka, ředitel TI

David Ondráčka, ředitel TIC | zdroj: TI

PL: Novináři z portálu Investigativci.cz se podíleli na rozklíčování dat z Panama Papers (Panamské dokumenty) spolu s dalšími stovkami publicistů z celého světa, aby odhalili praní špinavých peněz, nelegální transakce politiků, kteří si ulívali peníze do zahraničí, a daňové úniky přes offshorové (fingované) firmy. Jejich zprávy pak přejala většina českých médií. Zveřejnila se také řada jmen z českého byznysu jako Kellner, Křetínský, kteří také využívají daňových rájů. Ale co bude dál? Bude se snažit tyto údaje využít i Transparency International? A jak s nimi naloží?

DO: PanamaLeaks odkrývají temnou stranu globálního finančního systému, který umožňuje skrývání vlastnictví, praní peněz a daňové úniky. Je to nahlédnutí pod pokličku obludného systému, kde část elit nepokrytě okrádá své spoluobčany a neplatí daně tam, kde generuje zisky. A jde o miliardy dolarů, které se v tomto byznysu točí.

Dál se budeme postupně dozvídat navazující příběhy jednotlivých osob a firem, bude snaha investigovat původ jejich majetku, daňové aspekty a důvody, proč se skrývají v Karibiku. Transparency International (TI) ta data nyní nemá, ale chceme se na pátrání po české stopě podílet. A globálním cílem TI je daňové ráje omezit, zprůhlednit vlastnickou strukturu firem a omezit korporátní daňové úniky. Musejí se změnit pravidla hry, daňové ráje způsobují obrovskou a neudržitelnou nerovnováhu ve světové ekonomice.

Celý rozhovor si můžete přečíst na Parlamentnílisty.cz


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.